KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

IP – domena i jej adres. Jak sprawdzić IP domeny?

Każde urządzenie podłączone do Internetu ma swój adres IP. Dzięki temu możliwe jest szybkie lokalizowanie i nawiązywanie połączenia z poszczególnymi urządzeniami. Dzięki domenom – nie musisz zapamiętywać takich adresów, żeby korzystać ze stron internetowych. Jak to możliwe?

Domeny

Po wpisaniu domeny do przeglądarki, wyświetli Ci się strona do której odsyła dana nazwa. To właśnie dzięki niej nie musisz wpisywać adresu w formie ciągu cyfr – a możesz skorzystać z przyjaznej dla użytkownika nazwy wyrażonej słownie. Jednak jaki adres IP ma domena i jak możesz to sprawdzić?

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Co to jest adres IP?

Adres IP (czyli Internet Protocol Address) ma na celu utrzymanie porządku w sieci. W jaki sposób? Otóż służy on do identyfikacji komputerów i innych jednostek, które łączą się do sieci. Może być wykorzystywany zarówno w sieci lokalnej, jak i w Internecie. To jeden z fundamentów sieci bezprzewodowych. Dzięki adresowi IP dane urządzenie może być znalezione przez osoby korzystające z Internetu. 

Gdy mowa o adresach IP, na pewno trzeba wspomnieć o tym, że może on być przedstawiony w dwóch formatach:

Adres IP może być:

Dzięki istnieniu adresu IP możliwe jest uruchomienie zawartości, która znajduje się na dowolnym serwerze, który upublicznia swoją zawartość w sieci. 

Adres IP – domena wyraża go słownie

Pliki strony internetowej (lub innej aplikacji) umieszczane są na serwerach. Podobnie jak inne komputery łączące się z siecią, mają one swoje adresy IP. Dzięki istnieniu DNS – czyli systemu serwerów rozproszonych po całym świecie – nie trzeba jednak wprowadzać adresu IP, żeby wywołać pliki umieszczone na serwerze. Zamiast tego wystarczy wpisać domenę do przeglądarki.

IP niekiedy przedstawiany jest jako adres domeny. Jest to związane z faktem, że modyfikuje ona adres w formie wspomnianych wyżej ciągów cyfr na łatwą do zapamiętania nazwę wyrażoną słownie. 

Po zarejestrowaniu domeny, jej abonent przypisuje ją do danego serwera – co jest odnotowywane przez serwery DNS. Po tym procesie domena funkcjonuje jak “etykieta” dla adresu IP. 

Jak sprawdzić IP domeny?

Zatem – każda domena ma także swój adres IP, do którego prowadzi. Chcesz go sprawdzić? Potrzebna będzie Ci przede wszystkim nazwa domeny. Jednak w tym wypadku nie wystarczy skorzystać z wyszukiwarki WhoIs.

Aby poznać pod jaki adres IP kieruje dana domena, najlepiej jest skorzystać z wiersza poleceń. W tym celu:

  1. Wciśnij przycisk start i wyszukaj aplikację Wiersz polecenia (lub cmd.exe)
  2. Wpisz polecenie ping nazwaszukanejstrony np.

ping kupnodomen.pl

i naciśnij Enter.

Po wykonaniu polecenia, otrzymasz informację o adresie IP na serwerze. 

Jak widzisz – nie musisz zapamiętywać adresu IP – domena wyraża go w formie słownej i w zupełności wystarczy Ci to do wywołania konkretnej witryny. Jednak jeżeli potrzebujesz poznać adres IP – wystarczy skorzystać z funkcji ping z wiersza poleceń.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »