Co to jest domena internetowa? Jak działa? Podstawowe informacje
Domeny to podstawa Internetu. Warto dokładnie przyjrzeć się, czym tak właściwie są i jakie pełnią funkcje. Zobacz, czym jest domena internetowa i w jaki sposób ułatwia Ci życie na co dzień.
Każdy, kto zabiera się za tworzenie strony internetowej musi zorganizować sobie serwer oraz domenę. Serwer to miejsce, na którym przechowywane są pliki Twojej strony internetowej – zarówno kod źródłowy, pliki z grafiką, jak i bazy danych. Ale czym jest domena?
W najprostszych słowach – domena to nazwa Twojej strony internetowej. Tłumaczy ona adres witryny (wyrażany jako ciąg cyfr – w formie adresu IP) na zrozumiały słowny zapis. To podobnie jak w smartfonie – zapisany kontakt w książce telefonicznej sprawia, że nie musisz wpisywać numeru telefonu – wystarczy wybrać zapis MAMA.
Jednak w tym miejscu analogia do książki telefonicznej się kończy. Nie możesz wybrać dowolnej domeny – w końcu może ona być zajęta przez kogoś innego. Nie możesz nadawać tej samej nazwy kilku stronom internetowym. I – co również bardzo istotne – za domenę… musisz płacić.
Co to jest domena? Co mówi definicja?
Domena to unikalny adres strony internetowej, którego wpisanie umożliwia wywołanie strony internetowej lub innego zasobu zamieszczonego w Internecie.
Przyjrzyjmy się poszczególnym elementom tej definicji. Otóż domena:
- jest unikalna – a zatem nie ma dwóch takich samych domen. W obrębie jednego porządku (np. *.pl lub *.com) nie mogą znaleźć się dwie takie same nazwy. Takie same nazwy mogą występować jedynie w ramach różnych rozszerzeń np. twojadomena.pl i twojadomena.com;
- jest adresem – można powiedzieć, że domena tłumaczy adres IP wyrażony w formie cyfr na adres wyrażony w formie słownej;
- umożliwia wywołanie strony internetowej – po jej wpisaniu do przeglądarki, jest ona tłumaczona z powrotem na adres IP, a następnie kontaktuje się z serwerem, na którym umieszczona jest strona lub aplikacja internetowa. Co więcej – domena może identyfikować nie tylko witrynę, ale również pocztę elektroniczną czy serwer FTP.
Choć definicja ta w dużym stopniu wyjaśnia, w jaki sposób działa domena, to jednak, żeby lepiej ją zrozumieć, lepiej będzie oprzeć się na konkretnym przykładzie.
Domena – sposób działania
Jeżeli chcesz zrozumieć, czym jest domena, najlepiej jest prześledzić procesy, które odbywają się po wpisaniu domeny do przeglądarki.
Droga wygląda następująco:
- Przeglądarka pyta serwer DNS, jaki jest adres IP serwera ze stroną dla danej domeny
- Serwer DNS odpowiada wysyłając adres IP serwera
- Przeglądarka idzie pod dany adres IP i prosi o stronę WWW
Jak widzisz – dla funkcjonowania domeny, bardzo istotnym elementem jest serwer DNS. Domain Name System sprawia, że domena internetowa – podana w formie słownej – jest tłumaczona na konkretny adres IP, umożliwiający zlokalizowanie danego zasobu w Internecie.
Budowa domeny
Każda domena składa się z kilku elementów – przede wszystkim jest to „nazwa” oraz „końcówka”. KupnoDomen to nazwa, a *.pl to rozszerzenie, które wskazuje na to, jakiego typu jest to domena. Domeny mogą być np. globalne, narodowe czy funkcjonalne – jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, poznaj typy domen.
Domenie towarzyszą także elementy dodatkowe takie jak nazwa protokołu (np. HTTPS) oraz nazwa usługi internetowej (np. WWW). Domenie może także towarzyszyć subdomena, czyli element poprzedzający nazwę, np. blog.nazwatejstrony.pl.
O tym warto pamiętać
Domena to specyficzny element. Już sam fakt prowadzenia rejestru domen sprawia, że nie jest to zwykły produkt czy usługa na rynku. Dlatego warto też pamiętać o tym, że:
- domena nie jest “na zawsze” – choć mówi się o “właścicielu domeny”, to jednak nie do końca odpowiada to stanowi faktycznemu. Właścicielem jest się tylko w czasie, w którym opłaca się domenę u rejestratora. W związku z tym o wiele bardziej trafnym określeniem byłby “wynajmujący domenę”. Przeczytaj więcej na temat tego, kto jest właścicielem i do kogo należy domena;
- domenę można stracić – domenę opłaca się na rok. Jeżeli po tym czasie nie odnowisz domeny, to możesz ją stracić. Trafia ona wówczas na wolny rynek domen i może zostać wykupiona przez kogoś innego;
- domena nie jest powiązana z hostingiem – rejestrator domeny bardzo często oferuje także hosting, jednak warto mieć świadomość, że są to dwie odrębne usługi. Możesz mieć domenę zarejestrowaną w firmie A, a serwer utrzymywany w firmie B. Za pomocą DNS możesz podpiąć lub zaparkować domenę na swoim hostingu
- domena nie jest powiązana z rejestratorem – domenę możesz przenosić pomiędzy poszczególnymi rejestratorami. Można ją w tym względzie porównać do numeru telefonu komórkowego przenoszonego pomiędzy operatorami.
Jak widzisz – domena nie odnosi się do samego nazewnictwa. To także forma drogowskazu, która prowadzi internautę do Twojej strony internetowej. Przyznasz, że lepiej jest wpisywać do przeglądarki łatwą do zapamiętania nazwę, zamiast ciągu liczb, prawda? 🙂