KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Właściciel domeny – jak sprawdzić do kogo należy domena?

Domena może być w danym czasie użytkowana tylko przez jednego właściciela. Instytucje odpowiadające za prowadzenie rejestru dbają o uporządkowanie tych kwestii. Jednak jak sprawdzić czyja to domena?

Domeny

Niekiedy wpisując w przeglądarkę dany adres witryny, nie wyświetla Ci się żadna treść. Nawet jeżeli na stronie nie znajdują się żadne dane kontaktowe, jesteś w stanie skontaktować się z osobą, do której obecnie należy wpisany adres URL. Dowiedz się, jak znaleźć właściciela domeny.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Właściciel domeny – kto to?

Jeżeli wiesz, jak działa domena, to masz świadomość, że sformułowanie “właściciel domeny” nie jest do końca trafiona. Taka osoba danym adresem dysponuje jedynie przez określony czas. Gdy tylko przestanie opłacać domenę, nazwa zostanie skierowana z powrotem na rynek – przez co, ktoś inny będzie w stanie ją zarejestrować. Mając to na uwadze – właścicielowi nieco bliżej jest do abonenta domeny. 

Tym niemniej – rejestry domen umożliwiają rejestrowanie domen podmiotom (organizacjom, firmom czy osobom prywatnym), które następnie prowadzą pod danym adresem określony serwis czy aplikację internetową.

Jeżeli chcesz sprawdzić do kogo należy domena, to przeważnie pierwszym krokiem jest wpisanie danego adresu do przeglądarki internetowej. Następnie wystarczy przejść do zakładki “Kontakt” i sprawdzić dane firmy czy osoby.

Jednak właściciel domeny wcale nie musi prowadzić pod danym adresem strony internetowej. Może ja po prostu przechowywać – np. w celu zarobku na odsprzedaży domeny. W konsekwencji – pod danym adresem może nie być opublikowana żadna witryna. Jak sprawdzić właściciela domeny w takiej sytuacji? I czy jest to w ogóle możliwe?

Kogo to domena – czyli whois

Jak już wiesz – prowadzony jest rejestr domen, w którym znajdują się informacje dotyczące m.in. aktualnego właściciela danego adresu. Nie musisz jednak kontaktować się z podmiotem prowadzącym rejestr, z prośba o podanie danych takiego abonenta. Możesz skorzystać z wygodnej wyszukiwarki WhoIs.

WhoIs to nazwa stosowana w całym Internecie na wyszukiwarkę, która pozwoli Ci sprawdzić czyja jest domena. Wystarczy wprowadzić dany adres, a otrzymasz informacje z rejestru.

W Polsce za prowadzenie rejestru domen odpowiada NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Dlatego w przypadku poszukiwania informacji dotyczących domen polskich (w tym także regionalnych i funkcjonalnych z końcówką .pl) warto odwiedzić właśnie tę stronę.

Sprawdź właściciela domeny, wpisując adres do wyszukiwarki. Następnie otrzymasz wyniki odnośnie:

A jeżeli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić do kogo należy domena zagraniczna – skorzystaj z międzynarodowej wyszukiwarki – np. pod adresem Who.is.

Czyja jest domena – czy zawsze da się to sprawdzić?

Niestety – niekiedy dane abonenta w wynikach wyszukiwarki mogą być ukryte. W takiej sytuacji dowiesz się jedynie, gdzie właściciela zarejestrował domenę – ale nie znajdziesz informacji na temat jego samego. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy właściciel podczas rejestracji zaznaczył, że nie chce podawać swoich danych do informacji publicznej. 

Zatem jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny w takiej sytuacji? Niestety – wówczas nawiązanie kontaktu z abonentem jest zdecydowanie utrudnione. Możesz jednak skorzystać z usług giełd domen, które pomogą Ci w przechwyceniu danej nazwy lub złożeniu wspomnianej już opcji na dany adres. 

Sprawdzanie właściciela domeny w większości sytuacji jest dość proste. Problem pojawia się dopiero w momencie, w którym abonent zastrzegł swoje dane. Nie oznacza to jednak, że masz związane ręce – firmy pośredniczące mogą Ci pomóc w skontaktowaniu się z właścicielem danego adresu.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »