KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Co to jest domena internetowa? Jak działa? Podstawowe informacje

Domeny to podstawa Internetu. Warto dokładnie przyjrzeć się, czym tak właściwie są i jakie pełnią funkcje. Zobacz, czym jest domena internetowa i w jaki sposób ułatwia Ci życie na co dzień.

Domeny

Każdy, kto zabiera się za tworzenie strony internetowej musi zorganizować sobie serwer oraz domenę. Serwer to miejsce, na którym przechowywane są pliki Twojej strony internetowej – zarówno kod źródłowy, pliki z grafiką, jak i bazy danych. Ale czym jest domena?

W najprostszych słowach – domena to nazwa Twojej strony internetowej. Tłumaczy ona adres witryny (wyrażany jako ciąg cyfr – w formie adresu IP) na zrozumiały słowny zapis. To podobnie jak w smartfonie – zapisany kontakt w książce telefonicznej sprawia, że nie musisz wpisywać numeru telefonu – wystarczy wybrać zapis MAMA. 

Jednak w tym miejscu analogia do książki telefonicznej się kończy. Nie możesz wybrać dowolnej domeny – w końcu może ona być zajęta przez kogoś innego. Nie możesz nadawać tej samej nazwy kilku stronom internetowym. I – co również bardzo istotne – za domenę… musisz płacić.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Co to jest domena? Co mówi definicja?

Domena to unikalny adres strony internetowej, którego wpisanie umożliwia wywołanie strony internetowej lub innego zasobu zamieszczonego w Internecie. 

Przyjrzyjmy się poszczególnym elementom tej definicji. Otóż domena:

Choć definicja ta w dużym stopniu wyjaśnia, w jaki sposób działa domena, to jednak, żeby lepiej ją zrozumieć, lepiej będzie oprzeć się na konkretnym przykładzie. 

Domena – sposób działania

Jeżeli chcesz zrozumieć, czym jest domena, najlepiej jest prześledzić procesy, które odbywają się po wpisaniu domeny do przeglądarki. 

Droga wygląda następująco:

  1. Przeglądarka pyta serwer DNS, jaki jest adres IP serwera ze stroną dla danej domeny
  2. Serwer DNS odpowiada wysyłając adres IP serwera
  3. Przeglądarka idzie pod dany adres IP i prosi o stronę WWW

Jak widzisz – dla funkcjonowania domeny, bardzo istotnym elementem jest serwer DNS. Domain Name System sprawia, że domena internetowa – podana w formie słownej – jest tłumaczona na konkretny adres IP, umożliwiający zlokalizowanie danego zasobu w Internecie

Budowa domeny

Każda domena składa się z kilku elementów – przede wszystkim jest to „nazwa” oraz „końcówka”. KupnoDomen to nazwa, a *.pl to rozszerzenie, które wskazuje na to, jakiego typu jest to domena. Domeny mogą być np. globalne, narodowe czy funkcjonalne – jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, poznaj typy domen.

Domenie towarzyszą także elementy dodatkowe takie jak nazwa protokołu (np. HTTPS) oraz nazwa usługi internetowej (np. WWW). Domenie może także towarzyszyć subdomena, czyli element poprzedzający nazwę, np. blog.nazwatejstrony.pl.

O tym warto pamiętać

Domena to specyficzny element. Już sam fakt prowadzenia rejestru domen sprawia, że nie jest to zwykły produkt czy usługa na rynku. Dlatego warto też pamiętać o tym, że:

Jak widzisz – domena nie odnosi się do samego nazewnictwa. To także forma drogowskazu, która prowadzi internautę do Twojej strony internetowej. Przyznasz, że lepiej jest wpisywać do przeglądarki łatwą do zapamiętania nazwę, zamiast ciągu liczb, prawda? 🙂

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »