Gmail z własną domeną – jak to zrobić?
Poczta Gmail z własną domeną w adresie e-mail. Jak działa Google Workspace? Jak skonfigurować? Czy warto?
Domena – choć kojarzona przede wszystkim ze stronami internetowymi – jest także wykorzystywana w poczcie elektronicznej. Co zrobić, gdy chcesz korzystać z konta w Gmail, ale jednocześnie spersonalizować je przy użyciu swojej własnej domeny?
Gmail to dla wielu synonim dobrej poczty elektronicznej. Charakterystyczny interfejs i wygodny dostęp do innych funkcjonalności Google sprawia, że jest to jedno z popularniejszych rozwiązań, gdy chodzi o darmowe konta e-mailowe. A co zrobić, gdy taka podstawowa poczta Ci nie wystarcza i chcesz połączyć Gmail z własną domeną?
Gmail a własna domena
Gdy myśli się o dobrej darmowej poczcie elektronicznej, bardzo wiele osób wskaże właśnie Gmail. To rozwiązanie ma bardzo wielu zwolenników, m.in. ze względu na przyjazny interfejs oraz dobre zabezpieczenia.
Jednak w przypadku użytkowników biznesowych, mało profesjonalnie wygląda adres poczty wykorzystujący nazwę Gmail. Własna domena jest tutaj zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Zresztą – stosowanie adresu poczty elektronicznej we własnej domenie jest coraz częstszym rozwiązaniem także dla użytkowników indywidualnych, którzy wykorzystują taką funkcjonalność do budowania swojej marki osobistej.
Co możesz zrobić w takiej sytuacji. Czy mając własną domenę musisz używać poczty, jaką zapewni Ci Twój dostawca hostingu? Otóż nie – możesz mieć własną domenę i korzystać z udogodnień poczty Gmail. W tym celu potrzebny będzie Ci dostęp do Google Workspace.
Google Workspace – konfiguracja własnej poczty
Google Workspace to system przeznaczony dla firmowego użytkownika usług Google. Jest on dostępny w kilku pakietach. Jego ceny zależą m.in. od zarezerwowanej ilości miejsca w chmurze, liczby maksymalnych użytkowników w spotkaniach video czy też dodatkowej pomocy technicznej.
Jeżeli zależy Ci na samej poczcie elektronicznej we własnej domenie i nie zamierzasz wysyłać za jej pomocą gigabajtów danych miesięcznie – wówczas nawet najtańszy pakiet może okazać się wystarczający.
Gdy już wybierzesz preferowany pakiet, utwórz konto w Google Workspace, podając przy tym informacje, których wymaga od Ciebie kreator.
W kolejnym kroku przeprowadź weryfikację domeny. W tym celu Google wygeneruje dla Ciebie kod weryfikacyjny TXT, który należy wprowadzić w panelu administracyjnym domeny.
Czy warto mieć Gmail z własną domeną?
Chyba nikt nie kwestionuje sensowności korzystania z poczty we własnej domenie. W ten sposób eksponujesz swój profesjonalizm. Możesz też utrzymywać wiele kont w jednej domenie, co ułatwia komunikowanie z członkami Twojego zespołu.
Jednak czy korzystanie z Gmaila z własną domeną faktycznie ma sens? W końcu jest to rozwiązanie płatne i wymaga przeprowadzenia dodatkowej konfiguracji. Przyjrzyj się plusom i minusom takiego rozwiązania i samodzielnie podejmij decyzję.
Jeżeli chodzi o plusy, to trzeba zwrócić uwagę na:
- sprawdzony, przyjazny użytkownikowi interfejs;
- bliskość i łatwa integracja z innymi elementami systemu Google (np. Google Docs, Dysk Google, Google Meet);
- skuteczne filtry antyspamowe oraz protokoły SPF, DKIM i DMARC zabezpieczające pocztę elektroniczną;
- możliwość generowania aliasów (czyli alternatywnych nazw użytkownika np. [email protected], [email protected], [email protected]) bez konieczności tworzenia odrębnych kont.
A gdy chodzi o wady, na pewno trzeba zwrócić uwagę na:
- dodatkowe koszty;
- uzależnienie funkcjonowania poczty od zewnętrznego partnera – czyli obok operatora domeny, dostawcy hostingu (jak jest w przypadku standardowej poczty) dochodzi jeszcze kolejny podmiot – Google.
Jak widzisz – Gmail z własną domeną to ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Sama konfiguracja usługi nie jest trudna – pamiętaj jednak, że jest to rozwiązanie płatne.