KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Propagacja DNS – na czym polega? Czym jest monitor propagacji DNS?

Gdy dokonujesz konfiguracji swojej strony, zapewne spotkasz się z informacją, że propagacja DNS może opóźnić aktualizację niektórych zmian w panelu domeny czy hostingu. Na czym to polega?

Domeny

Propagacja DNS to w najprostszych słowach zaktualizowanie informacji na takich serwerach. Dotyczą one przede wszystkim skojarzeń nazwy strony z adresem IP serwera, na którym jest on umieszczony. Dlaczego to tyle trwa i czemu jest to takie ważne?

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

DNS i propagacja DNS

Rolą DNS jest tłumaczenie nazwy domeny (wyrażonej w formie przyjaznej dla użytkownika nazwy), na adres IP. To system rozproszonych serwerów, dzięki którym czynność ta odbywa się w ułamku sekundy. Można śmiało powiedzieć, że DNS to fundament Internetu – bez którego istnienie stron internetowych (w formie, jaką znamy) nie byłoby możliwe. 

Dowiedz się więcej na temat tego, czym jest DNS. Przeczytaj także, jak edytować rekordy DNS.

Propagacja DNS ma miejsce wtedy, gdy w rekordach DNS pojawia się zmiana – czynność ta polega na rozpowszechnianiu informacji po systemie serwerów. Najczęściej ma to miejsce wtedy, gdy przenosisz domenę na inny serwer. Wówczas zmienia się jego adres IP. Zanim jednak taka zmiana zostanie rozpowszechniona na serwerach DNS – musi minąć trochę czasu. 

Taka aktualizacja danych na serwerach zajmuje przeważnie 20-30 godzin. Przez ten czas informacja o zmianie adresu IP musi zostać wprowadzona na serwerach umieszczonych na całym świecie. Zatem – nawet jeżeli dokonasz aktualizacji danych w panelu domeny i panelu hostingowym, to wejdą one w życie dopiero za określony czas. Co ważne – nie da się tego w żaden sposób przyspieszyć.

Monitor propagacji DNS

Jako, że propagacja domeny odbywa się na serwerach DNS rozlokowanych na całym świecie, jej stan może wyglądać inaczej w zależności od regionu. Przykładowo – gdy w Krakowie dana domena kieruje na nowy (zaktualizowany) adres IP, w Londynie może kierować jeszcze na stary. To zupełnie normalne – nie ma tu powodu do niepokoju.

Możesz sprawdzić, jak aktualnie przebiega propagacja domeny. Potrzebny będzie Ci do tego monitor propagacji DNS. Jednym z najpopularniejszych tego typu rozwiązań jest Whatsmydns.

Jak działa to narzędzie? Wystarczy, że wpiszesz adres strony, której status propagacji strony chcesz sprawdzić, a otrzymasz informację, jaki jest status tego procesu w różnych częściach globu. 

Na koniec mam dla Ciebie wskazówkę. Pamiętaj o tym, że adresy IP stron przechowywane są w pamięci podręcznej Twojej przeglądarki (ma to na celu szybsze otwieranie wcześniej odwiedzanych przez Ciebie stron). Jeżeli widzisz, że w Twojej przeglądarce domena dalej odnosi na stare adres IP – spróbuj skorzystać z odświeżenia strony “na twardo”. W większości przeglądarek robi się to poprzez jednoczesne naciśnięcie CTRL + F5 (ewentualnie SHIFT + F5).

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »