KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Co to jest i jak działa DNS? Poznaj fundament Internetu

DNS sprawia, że możliwe jest szybkie i wygodne przeglądanie treści w Internecie. Dzięki tej ogromnej bazie danych, strony internetowe uruchamia się poprzez wpisanie właściwej domeny. Zobacz, co to jest DNS i dlaczego jest tak ważny.

Domeny

Zauważ, że domeny służą do tego, aby adres IP serwera wyrażony w formie ciągu cyfr, przedstawić w formie słownej, która jest o wiele bardziej przyjazna dla użytkownika. Jest to możliwe właśnie dzięki istnieniu systemu DNS. Jak działa ten protokół i dlaczego jest tak ważny?

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Domena a DNS

Domena sprawia, że użytkownik nie musi wpisywać w przeglądarce adresu np. 104.21.66.213 – a zamiast niego wystarczy posłużenie się przyjaznym adresem domeny typu kupnodomen.pl. To spore ułatwienie – w końcu, kto byłby w stanie zapamiętywać dziesiątki adresów IP, żeby przeglądać swoje ulubiony strony. 

Domena zajmuje się tłumaczeniem adresu IP na adres wyrażony słownie. Jest w pewnym sensie etykietą, ułatwiającą zlokalizowanie konkretnych treści. Dla wywołania strony w dalszym ciągu potrzebny jest jednak adres IP – żeby przeglądarka była w stanie zlokalizować serwer oraz pobrać zawartość potrzebną do wyświetlenia strony internetowej. To właśnie w tym widać rolę systemu DNS.

Co to jest DNS?

Domain Name System to wielka internetowa “książka telefoniczna”. Gdy odwiedzający wpisze adres do przeglądarki, to właśnie DNS zwróci mu wynik w postaci adresu IP serwera, z którego należy pobrać odpowiednią zawartość.

Ten system jest rozproszony po całym świecie – opiera się na lokalnych serwerach oraz 13 serwerach głównych. Każde wywołanie strony (no prawie każde – bowiem ponowne wywołanie strony korzysta z danych zapisywanych w pamięci podręcznej) wiąże się z koniecznością pobierania rekordów z tej ogólnoświatowej bazy danych.

System DNS – podobnie jak prowadzenie rejestru domen – jest nadzorowany przez 2 główne instytucje: ICANN oraz IANA.

Jak działa DNS?

Warto dokładnie przyjrzeć się temu, w jaki sposób wygląda proces uruchomienia strony w Twojej przeglądarce. Otóż w przeciągu ułamku sekundy odbywają się następujące kroki:

  1. Wpisujesz adres do przeglądarki.
  2. Przeglądarka kontaktuje się z lokalnym serwerem DNS z zapytaniem: jaki adres IP odpowiada przesłanej domenie?
  3. Lokalny serwer DNS pobiera dane z jednego z serwerów głównych.
  4. Serwer DNS przesyła dane dotyczące adresu IP serwera do przeglądarki.
  5. Przeglądarka kontaktuje się z serwerem i pobiera pliki potrzebne do wyświetlenia strony.

Gdy jako użytkownik wpisujesz w przeglądarce adres internetowy, obsługuje Cię najczęściej serwer DNS dostarczony przez Twojego dostawcę Internetu. 

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że choć pobranie danych z DNS zajmuje przeważnie zaledwie kilkanaście milisekund, to jednak niekiedy czas ten może wydłużyć się nawet kilkukrotnie (co zdecydowanie wydłuża czas ładowania strony). Żeby tego uniknąć, warto korzystać z serwerów, które są zlokalizowane jak najbliżej odwiedzającego Twoją stronę. Zatem jeżeli witryna ma być odwiedzana przez polskich użytkowników, dobrze jest wybrać serwer (hosting) zlokalizowany w Polsce.

Pamiętaj, że każda zmiana danych w rekordach DNS musi trochę potrwać. Propagacja DNS – czyli rozpowszechnienie takich informacji po wszystkich serwerach w sieci – trwa od 20 do 30 godzin. Dobrze o tym pamiętać, podczas konfigurowania DNS dla domeny.

Teraz, gdy już widzisz co to jest DNS, na pewno zauważysz, że ich rolą jest uporządkowanie funkcjonowania sieci internetowej. Dzięki sprawnie działającemu systemowi serwerów, możesz liczyć na błyskawiczne wywołanie stron internetowych.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »