KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Kod Authinfo – co to jest i jak go wygenerować?

Dzięki istnieniu Authinfo możesz udowodnić, że jesteś właścicielem domeny. Jednak – najpierw musisz go wygenerować. Jak się za to zabrać i kiedy przyda Ci się taki kod autoryzacyjny?

Domeny

Aby móc przeprowadzić transfer domeny, konieczne jest posiadanie kodu Authinfo, który zabezpiecza taki proceder. Jaka jest jego rola, jak on wygląda i jak możesz go wygenerować? Warto to wiedzieć, gdy przyjdzie Ci wykonywać zaawansowane operacje na domenach.

Authinfo – co to takiego?

Authinfo to poufny kod, którego celem jest autoryzowanie domeny. Jeżeli nim dysponujesz – jest to znak, że masz prawo do dysponowania danym adresem.

Kiedy potrzebny jest Authinfo? Jest on niezbędny podczas dokonywania transferu domeny. Dzięki istnieniu takiego kodu sprawia, że taka operacja nie może zostać wykonana przez osobę nieupoważnioną. Jednak Authinfo jest potrzebny nie tylko podczas przeniesienia domeny, ale niekiedy może być wymagany także podczas cesji domeny – czyli jej odsprzedaży.

Authinfo może mieć różne nazwy, np.:

Wydany kod Authinfo ma ograniczoną ważność – możesz go wykorzystać przez 30 dni. Jeżeli przez ten czas nie dokonasz transferu adresu, konieczne będzie jego ponowne wygenerowanie.

Pamiętaj, że kod Authinfo jest poufny – nie udostępniaj go nikomu (oczywiście poza rejestratorem w trakcie transferu domeny). Gdy ktoś nieupoważniony będzie w jego posiadaniu, może to doprowadzić do utraty kontroli nad Twoją domeną.

Jak wygenerować Authinfo?

Kod Authinfo nie jest swobodnie dostępny dla administratora domeny. Nie znajdziesz go w mailu powitalnym od rejestratora i raczej nie odczytasz go bezpośrednio w panelu ustawień domeny.

Żeby go uzyskać – musisz dokonać autoryzacji u rejestratora domeny. Każdy z operatorów może stosować w tej kwestii zupełnie inną politykę. Najczęściej – konieczne jest złożenie wniosku o wydanie Authinfo. W tym celu należy zalogować się do panelu obsługi domeny i znaleźć taką opcję.

Niekiedy konieczne jest przesłanie wniosku listownie. Czasem niezbędny jest osobisty kontakt z obsługą klienta w celu dodatkowej autoryzacji. Po pozytywnej weryfikacji – otrzymasz kod Authinfo.

Co do zasady – rejestrator nie może utrudniać Ci przeniesienia domeny do innego operatora. Jeżeli masz do czynienia z taką sytuacją, pamiętaj o tym, że masz prawo do wniesienia skargi na rejestratora do NASK.

Powyższe informacje dotyczą generowania kodu w przypadku domen polskich. W przypadku nazwy o rozszerzeniu .eu wystarczy zalogować się na stronie EurId.eu i samodzielnie wygenerować kod authinfo (po wcześniejszej mailowej autoryzacji).

Dobrze jest wiedzieć, na czym polega Authinfo i jak go wygenerować. Dzięki temu – gdy pojawi się konieczność przeniesienia domeny na inny serwer – będziesz w stanie właściwie zaplanować ten proces.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »