KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Transfer domeny – czyli jak przenieść domenę do innego operatora?

Po zakupie domeny u jednego rejestratora możesz zdecydować się na jej przeniesienie do innego operatora. Jednak – choć wydaje się, że jest to dość prosta czynność – to może ona wiązać z pewnymi trudnościami. Zobacz jak przenieść domenę i na co zwrócić uwagę?

Domeny

Gdy decydujesz się na zakup domeny, wówczas rejestrujesz ją u konkretnego rejestratora. To właśnie jemu płacisz za jej utrzymanie i to on zapewnia Ci obsługę danego adresu pod względem technicznym. Jednak warto pamiętać, że dana nazwa nie jest nierozerwalnie związany z konkretnym rejestratorem. 

Uwaga! Ten artykuł dotyczy transferu domeny – czyli jej przeniesienia pomiędzy dwoma operatorami. Jeżeli interesuje Cię przeniesienie domeny na inny serwer – przejdź do wpisu dotyczącego delegacji domeny.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Transfer domen – co to takiego?

Transfer domeny ma miejsce wtedy, gdy przenosisz daną nazwę zarejestrowaną u jednego rejestratora do innego podmiotu. Po wykonaniu tej czynności, “nowy” rejestrator bierze na siebie obsługę techniczną oraz finansową domeny. W związku z tym opłacasz ją w nowym miejscu i to właśnie nowy podmiot udostępnia Ci wszelkie dane dotyczące adresu.

Jeżeli wiesz, jak funkcjonuje domena, to na pewno masz świadomość, że rejestrator domeny nie jest właścicielem domeny. Jego rolę można określić jako pośrednika – pomiędzy Tobą – czyli abonentem – a rejestrem domen, w którym znajdują się wszystkie informacje dotyczące danego adresu.

Zastanawiasz się jak przenieść domenę? Tak naprawdę za poprawny przebieg tej czynności odpowiada nowy operator. Twoja rola ogranicza się do wykonania zaledwie kilku prostych kroków. 

Kiedy zdecydować się na transfer domen?

Na początku warto jednak zastanowić się nie nad tym, jak przenieść domenę – ale dlaczego w ogóle to robić. Praktyka dostarcza wielu przykładów – bowiem sytuacje, w których warto przeprowadzić taki transfer zdarzają się naprawdę często.

Przenoszenie domeny przyda się wtedy, gdy np.:

Jak przebiega transfer domeny?

Transfer domen wydaje się być prostą czynnością, która nie powinna przysporzyć trudności. W końcu to tylko zmiana firmy, która będzie zajmować się obsługą domeny. W rzeczywistości jednak można przy tym napotkać pewne trudności 

Jak przenieść domenę? W pierwszym kroku musisz zdobyć kod AuthInfo – to najważniejsza (i w zasadzie jedyna) informacja, o którą musisz wystąpić do obecnego rejestratora domeny. AuthInfo to kod, który pozwala na potwierdzenie, że to Ty faktycznie jesteś właścicielem zarejestrowanej domeny

AuthInfo znane jest także jako:

Aby uzyskać klucz transferowy musisz skontaktować się z obecnym rejestratorem domeny. Pamiętaj, że tylko właściciel domeny ma możliwość uzyskania takiego kodu rejestracyjnego. W tym momencie mogą pojawić się ewentualne trudności – niekiedy bowiem:

Warto poruszyć jeszcze jedną kwestię – czy rejestrator ma prawo odmówić wydania kodu AuthInfo? Taka sytuacja może się zdarzyć, choć nie powinna mieć miejsca. Wówczas możesz złożyć skargę na danego operatora bezpośrednio do instytucji prowadzącej rejestr domen (w Polsce jest to NASK). 

Gdy już masz kod AuthInfo, wystarczy, że wprowadzisz go w panelu u nowego rejestratora domeny. Po tym kroku – rozpoczyna się transfer domeny, który powinien odbyć się niemal natychmiast (w przypadku domen polskich), ale w przypadku rozszerzeń globalnych może potrwać nawet do 7 dni. 

Oprócz tego – transfer domeny może wymagać potwierdzenia chęci jej przeniesienia . W przypadku przenoszenia takiej domeny, aktualny właściciel domeny otrzyma wiadomość z prośbą o potwierdzenie zamiaru przeniesienia usługi. Będzie się w niej znajdować link aktywacyjny. Pamiętaj, że link ten przeważnie wygasa w ciągu 24 godzin.

Przeniesienie domeny polskiej

W przypadku transferu domeny z rozszerzeniem .pl nie musisz spodziewać się sporych uciążliwości. Tak naprawdę domenę możesz przenieść w dowolnym momencie i nie musisz za to płacić. Nie masz też obowiązku automatycznego przedłużenia domeny na kolejny rok. Jeżeli jednak okres ważności adresu ma się ku końcowi – możesz zdecydować się na transfer z odnowieniem.

Jedyne przeszkody z jakimi musisz się liczyć ograniczają się do tego, że przeniesienie polskiej domeny nie jest możliwe przez 5 dni od pierwszej rejestracji nazwy lub od momentu ostatniego dokonanego transferu.

Niestety w przypadku innych rozszerzeń, nie będzie tak łatwo.

Przeniesienie domeny europejskiej

W przypadku domen europejskich nie obowiązuje zakaz transfer w ciągu pierwszych dni od rejestracji – co de facto oznacza, że transfer jest możliwy w dowolnym momencie. 

Jednak przeniesienie domeny europejskiej wiąże się z koniecznością jej odnowienia na kolejny rok. Oznacza to, że przenosząc adres do nowego rejestratora musisz od razu wykupić domenę na następny okres rozliczeniowy według cennika nowego operatora. 

Przeniesienie domeny globalnej

To jednak nie wszystkie trudności, jakie mogą pojawić się podczas transferu domeny. Szczególnie w przypadku rozszerzeń globalnych, musisz liczyć się z dodatkowymi uciążliwościami.

W przypadku domeny globalnej może się okazać, że dotychczasowy rejestrator nałożył na nią dodatkowe zabezpieczenie przeciwkradzieżowe. W takiej sytuacji niekiedy musisz skontaktować się z operatorem nie tylko w celu otrzymania samego Authinfo, ale także aby zdjąć wspomniane zabezpieczenie.

To jednak nie wszystko… W przypadku globalnych domen licz się z tym, że nie możesz dokonać transferu przez 60 dni od jej rejestracji lub od ostatniego transferu. W ramach przenoszenia domeny musisz także przedłużyć domenę o kolejny rok.

Przeniesienie domeny zagranicznej

Jeszcze inaczej jest w sytuacji domeny zagranicznej. Najbardziej uciążliwy jest fakt, że w rozszerzenia administrowane przez inne kraje, mogą wiązać się z innymi warunkami.

Co do zasady – zamiar dokonania transferu domeny należy zgłosić w określonym czasie przed jej wygaśnięciem. Jeśli nie dotrzymasz takiego terminu – przeniesienie domeny może nie być możliwe. Termin ten jest inny w zależności od konkretnego krajowego rozszerzenia – może wynosić 15 czy nawet 40 dni. 

Niekiedy konieczne jest ustawienie automatycznego odnowienia domeny przed jej transferem. W takiej sytuacji musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. 

Przeniesienie domeny a kwestie hostingu

Pamiętaj o tym, że transfer domeny nie powoduje zmian w jej ustawieniach. Oznacza to, że dalej deleguje ona na te same serwery DNS co przed przeniesieniem. W konsekwencji – dalej odnosi się ona do plików, do których odnosiła dotychczas, zatem Twoja strona internetowa dalej funkcjonuje bez przeszkód.

Co zrobić, jeżeli chcesz wiedzieć jak przenieść domenę na inny serwer? W takim wypadku musisz dokonać zmian w jej ustawieniach. Nie jest do tego potrzebny kontakt z rejestratorem. 

A jak przenieść domenę na inny hosting podczas transferu domeny? To już jest krok, który wymaga wcześniejszego zaplanowania. Pamiętaj o tym, że transfer domeny może trwać nawet do 7 dni. Jeżeli w tym czasie zamierzasz zmienić ustawienia domeny, może być to niemożliwe (dostęp do konfiguracji nie będzie już dostępny u dotychczasowego operatora, ale jeszcze nie zostanie włączony u nowego). Zatem – delegację domeny najlepiej jest przeprowadzić nawet na 24 godziny przed rozpoczęciem samego transferu.

Jak widzisz – transfer domeny – choć wydaje się pozornie prostą czynnością, tak naprawdę obarczony jest pewnymi utrudnieniami. Pamiętaj jednak, że cała procedura została zaprojektowana w ten sposób, aby zapewniać Ci bezpieczeństwo podczas tego procesu.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »