KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Domeny nTLD – czemu warto zainteresować się nowymi rozszerzeniami domen?

Poznaj domeny nTLD – wszystko o nowych rozszerzeniach domen internetowych, dostępnych do rejestracji.

Domeny

Domena to sposób na wyróżnienie się. Nie dziwi zatem, że wykupienie odpowiedniej nazwy ma bardzo istotne znaczenie dla popularności strony internetowej – niektóre z nich mogą po prostu o wiele łatwiej zapadać w pamięć. Jeżeli zarejestrujesz nazwę w tzw. nowej domenie, efekt może być naprawdę imponujący!

Nowe rozszerzenia domen to określenie stosowane dla wszelkiego rodzaju rozszerzeń, które pojawiają się w sieci od początku drugiej dekady XXI wieku. To właśnie wtedy ICANN podjął decyzję o odblokowaniu możliwości rejestracji nowych końcówek. Dzięki temu katalog rozszerzeń domen zdecydowanie się wzbogacił. 

Nie musisz decydować się na domeny typu .pl czy .com – zamiast tego może to być np. .xyz czy .how. Interesuje Cię takie rozwiązanie? To koniecznie czytaj dalej!

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Nowe domeny – co to i skąd się wzięły?

Specyfika korzystania z Internetu zmienia się na przestrzeni lat. Rozwiązania stosowane w latach 90-tych nie przystają do zapotrzebowań współczesnego internauty. Nie dziwi zatem, że typy domen takie jak .com, .biz, .pl dla niektórych wydają się już nieco… oklepane. Dlatego też pojawiają się nowe rozszerzenia domen.

W 2011 r. ICANN podjęło decyzję o poszerzeniu katalogu dostępnych końcówek adresów. Już kilka lat później pojawiły się nowe domeny nTLD, które od tamtego czasu co jakiś czas (najczęściej rzutami) pojawiają się na rynku. 

Nie możesz jednak wymyślić sobie dowolnego rozszerzenia domeny i go zarejestrować. Żeby pojawiła się nowa końcówka, jakaś instytucja musi wziąć za nią odpowiedzialność. 

Taki podmiot musi mieć zaplecze, do utrzymania rejestru domen – co wiąże się z koniecznością utrzymania odpowiedniej infrastruktury. To jednak nie wszystko. Cały proces sporo kosztuje – sama opłata ewaluacyjna wynosi 185 000$, a do tego dochodzi kwestia odpowiednich zabezpieczeń finansowych, corocznego utrzymania rejestru itd.

Po tym czasie, dana organizacja może prowadzić rejestr domen dla danego rozszerzenia oraz odpowiadać za ich delegowanie. Może też wprowadzać dodatkowe restrykcje – związane z kwestiami geograficznymi, contentu na stronie czy też związane z kwestiami etycznymi. 

Kiedy przydają się nowe domeny?

Nowe domeny to propozycja dla osób, które chcą, by już sam adres strony od razu robił duże wrażenie. Jeżeli zarejestrowana nazwa będzie doskonale współgrać z charakterystyczną końcówką, to taki adres może być intrygujący, a przez to zapadać w pamięć.

To świetne rozwiązanie dla rozmaitych start-upów i nowoczesnych firm, które często stawiają na trafne i zwięzłe nazwy. To doskonały pomysł dla blogerów i vlogerów, którzy chcą, by nazwa ich strony “trafiała w punkt”. 

Zresztą, przyjrzyj się wybranym rozszerzeniom nowego typu – a od razu dostrzeżesz ogromny potencjał tego typu końcówek. 

Nowe rozszerzenia domen – lista popularnych typów

Domeny nTLD obejmują setki rozszerzeń. Wśród nich warto wskazać np.:

To tak naprawdę tylko przykłady – domen typu nTLD jest ponad 1500 i liczba ta stale rośnie. W związku z tym – nie jest trudno znaleźć adres, który pozwoli Ci wyróżnić się za pomocą ciekawego rozszerzenia.

Pamiętaj jednak, że wśród nTLD najdroższe domeny mogą kosztować nawet dziesiątki tysięcy złotych. Nie powinno to jednak dziwić. Nazwy, które mają wyjątkowo duży potencjał mogą służyć do zarabiania sporych pieniędzy na obrocie domenami.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »