KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Rozszerzenia domen – lista końcówek domen internetowych

Gdy rejestrujesz domenę, wybierasz nie tylko jej główną część – czyli nazwę – ale także jej typ – czyli rozszerzenie znajdujące się po kropce w adresie strony. Możesz rejestrować domeny różnego typu – dlaczego to takie ważne i jakie są tego konsekwencje?

Domeny

Co to jest domena? W największym skrócie jest to wyrażony słownie adres, umożliwiający uruchomienie danego zasobu umieszczonego w Internecie. Domena składa się przede wszystkim z dwóch elementów – nazwy oraz rozszerzenia. 

Rozszerzenia mogą być różnego typu. Od ich wyboru bardzo często zależy to, ile kosztuje domena, ale także to, jak łatwa do zapamiętania jest adres strony internetowej. Do tego dochodzi fakt, że niektóre rozszerzenia są zarezerwowane wyłącznie dla wybranych działalności. 

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Co to jest rozszerzenie domeny?

Każda domena posiada rozszerzenie. Dzięki niemu dana nazwa jest osadzona w pewnym kontekście. Patrząc na adres strony internetowej możesz np. określić:

W zależności od konkretnego rozszerzenia, dana domena może być zarejestrowana w innym rejestrze. Dla przykładu – rejestr dla domen *.com jest prowadzony przez międzynarodową organizację ICANN, a dla tych z rozszerzeniem *.pl, rejestr prowadzony jest przez NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerowa). 

Rejestry prowadzone są także dla rozszerzeń, które są przeznaczone wyłącznie dla wybranych podmiotów. Tak będzie np. w przypadku domen *.gov.pl – które przeznaczone są dla organów administracji publicznej.

Końcówki domen – klasyfikacja

Główna linia podziału domen najczęściej odnosi się do poziomu (rzędu) domeny. Wyróżniamy:

Jeżeli chcesz bardziej zagłębić się w temat domen i przyjrzeć się im bliżej, poznaj:

Domena musi być unikalna – to jeden z wyznaczników jej definicji. Jak widzisz jej unikalność jest zapewniana nie tylko przez samą nazwę – ale także przez jej połączenie z jednym z wielu rozszerzeń. 

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »