KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Przypisanie domeny do serwera – jak podpiąć domenę pod hosting?

Nie wiesz jak przypisać domenę pod konkretny serwer? To jeden z podstawowych kroków podczas konfiguracji strony internetowej. Zobacz, jak to zrobić, aby czynność przebiegła bez problemów.

Domeny

Dla funkcjonowania strony internetowej niezbędne są: domena oraz hosting. To pierwsze – pełni funkcje adresu, dzięki któremu użytkownik może szybko wywołać określoną treść w sieci. To drugie – to miejsce, na którym przechowywane są pliki strony internetowej. Jednak jak połączyć domenę z serwerem?

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Podpięcie domeny do serwera

Do każdej domeny przypisana jest informacja, dotycząca tego, na jaki serwer wskazuje dana nazwa. Najczęściej są to dwa (niekiedy trzy) adresy DNS, które wskazują na lokalizację hostingu.

W przypadku, gdy domena jest kupiona w pakiecie z hostingiem u jednego operatora – te adresy DNS są domyślnie wprowadzone w panelu. Jeżeli jednak są te dwie odrębne usługi opłacone w dwóch różnych podmiotach – musisz dokonać samodzielnej konfiguracji.

Adresy DNS hostingu są niezbędne, aby przeprowadzić podpięcie domeny do serwera. Dane te powinny być Ci dostarczone mailowo podczas zakupu hostingu. Jeżeli nie masz takiej wiadomości – możesz je podejrzeć w panelu obsługi serwera.

Gdy już masz te dane – zaloguj się do panelu ustawień domeny. Następnie wyszukaj dział poświęcony adresom DNS. Gdy już go znajdziesz – skopiuj adresy DNS, wskazane przez dostawcę hostingu i zapisz zmiany.

Pamiętaj o tym, że po zmianie adresów DNS w panelu, musisz poczekać ok. 24 godzin. Dopiero po tym czasie dane zostaną zaktualizowane w systemie serwerów DNS. Dlaczego tak to działa? Przeczytaj więcej na temat propagacji DNS.

Po dokonaniu zmian w ustawieniach domeny, należy jeszcze dodać stronę WWW w ustawieniach hostingu. Możesz to zrobić, oczekując na propagację DNS. Sama czynność wygląda inaczej w zależności od tego, czy korzystasz z cPanelu, Direct Admin czy też autorskiego panelu hostingowego. Jednak postaram się Cię delikatnie nakierować, jak może wyglądać ta czynność. 

Zaloguj się do panelu hostingowego, a następnie wyszukaj dział poświęcony domenom. Przejdź do Domen podpiętych.

W tym miejscu dodaj informację dotyczące domeny. Powinna być to zarówno sama nazwa domeny (czyli adres Twojej przyszłej strony), jak i wskazanie katalogu, do którego odnosić ma dana domena (tego, w którym znajduje się np. index.html). 

Chcesz dowiedzieć się więcej odnośnie tego, co łączy DNS oraz domenę? Przeczytaj, gdzie znajdziesz DNS domeny. Sprawdź także, jak przeprowadzić konfigurację DNS domeny.

Domena i hosting w pakiecie

Pamiętaj o tym, że powyższe kroki należy wykonać wtedy, gdy domena i hosting znajdują się u dwóch innych operatorów. Jeżeli kupujesz domenę w komplecie z hostingiem, najczęściej nie musisz przejmować się tego typu konfiguracją. Domena jest przeważnie oddelegowana na odpowiednie serwery, a informacje o niej znajdują się już w panelu hostingowym.

Żeby się upewnić, zajrzyj do e-maila aktywacyjnego, który przesyłany jest przez takiego operatora. Tam powinny znajdować się informacje dotyczące kroków, jakie musisz podjąć (jeżeli w ogóle wymagana jest jakakolwiek konfiguracja).

Niektórzy operatorzy, aby ułatwić podłączenie domeny pod hosting, oferują także rozmaite kreatory. W takim wypadku należy postępować według instrukcji dostarczonych przez operatora. Przeważnie wówczas nie musisz posiadać zaawansowanej wiedzy informatycznej, bowiem taki kreator przeprowadzi Cię przez taki proces “za rękę”. 

Jak widzisz – przypisanie domeny do serwera to tak naprawdę bardzo prosta czynność. Pamiętaj jednak, że dla poprawnego funkcjonowania, musisz dokonać konfiguracji po stronie samej domeny – jak i hostingu.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »