KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Jak sprawdzić DNS domeny?

System DNS to funkcjonalność, bez której trudno wyobrazić sobie Internet, jaki znamy. Dzięki niemu możliwe jest wywoływanie stron internetowych w przeglądarce. Czy można sprawdzić, jaki DNS jest przypisany do danej strony?

Domeny

DNS to system nazw domen – czyli system odpowiedzialny za obsługę domen w sieci. Jego główną funkcją jest tłumaczenie adresu URL na adres IP, umożliwiający przeglądarce skontaktowanie się z serwerem, na którym umieszczona jest strona. Każdy taki hosting ma przypisane serwery DNS – możesz to sprawdzić w podstawowych informacjach o domenie.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Czym jest DNS?

Na początek – warto przypomnieć, czym dokładnie jest DNS (Domain Name System). Otóż jest to system serwerów, którego rolę można porównać do książki telefonicznej. Jednym z jego głównych zadań jest tłumaczenie nazwy domeny – wyrażonej w formie przyjaznego dla użytkownika ciągu znaków – na adres IP wyrażony w formie ciągu cyfr. 

Dzięki temu, gdy wpisujesz adres strony internetowej do przeglądarki, nie musisz pamiętać skomplikowanego adresu IP. Wystarczy przyjazna domena – a resztą zajmuje się DNS. Przeglądarka nawiązuje kontakt z systemem DNS, który tłumaczy nazwę na adres IP. Dzięki temu przeglądarka może otrzymać z właściwego serwera dane potrzebne do wyświetlania zawartości witryny.

DNS jest tworzony przez system serwerów rozproszonych po całym świecie. Dowiedz się więcej i przeczytaj Co to jest DNS.

Sprawdzenie adresu DNS

Chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić DNS domeny? To tak naprawdę bardzo prosta czynność. Podobnie jak w przypadku innych informacji dotyczących domeny, przydatna będzie funkcja WhoIs. 

Dzięki niej – wystarczy wpisać adres do takiej wyszukiwarki, a otrzymasz podstawowe info o domenie. Obok daty utworzenia, ostatniej modyfikacji czy informacji o abonencie – wyświetlone zostaną właśnie adresy serwerów DNS dla danej strony.

Wyszukiwarkę WhoIs znajdziesz na:

Sprawdzenie rekordów DNS

Jednak poznanie adresów DNS może być niewystarczające dla webmasterów, którzy poszukują bardziej szczegółowych informacji. Zaawansowane dane można sprawdzić m.in. z wykorzystaniem wiersza poleceń. Da się zrobić to zdecydowanie łatwiej – z wykorzystaniem prostego narzędzia, typu DNSChecker.org.

Z wykorzystaniem takiego narzędzia, możesz poznać rekordy DNS dla danej strony. W szczególności warto przyjrzeć się rekordom, które dotyczą np.:

Gdy już wiesz, jak sprawdzić DNS domeny, widzisz, że wcale nie jest to trudne – a na pewno jest znacznie łatwiejsze od konfiguracji DNS domeny. Dzięki narzędziom dostępnym w Internecie, nie musisz dysponować do tego wiedzą informatyczną. Wystarczy wpisać adres strony w odpowiednim narzędziu i bez problemu znajdziesz informacje, których szukasz.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »