KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Giełda domen – czyli co warto wiedzieć o domenach na sprzedaż?

Co to jest giełda domen? Jak działa? Jak kupować i sprzedawać domeny na giełdzie? Lista giełd domen w Polsce i za granicą.

Domeny

Dzięki giełdzie domen możesz sprzedawać i kupować domeny na “rynku wtórnym”. W takim wypadku nie rejestrujesz domeny u rejestratora – a wykupujesz ją od obecnego abonenta. Jak działa rynek wtórny sprzedaży domen, kto na nim zarabia i na co należy uważać? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Chcesz zarejestrować nazwę, ale jest ona już zajęta? Jednocześnie widzisz, że pod danym adresem wcale nie funkcjonuje pełnoprawna strona internetowa? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz ją na giełdzie domen. To miejsce, które jest przeznaczone do “odsprzedawania” wcześniej zarejestrowanych adresów. 

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Giełda domen – jak działa?

Na giełdach domen zarabiają przede wszystkim właściciele tego typu stron. To właśnie oni zajmują się wyszukiwaniem ciekawych adresów, które w przyszłości będą mogły przynieść im zysk. 

W tych miejscach sprzedają jednak także prywatni użytkownicy. Mogą to być np. osoby, które dokonały zakupu pakietu domen po promocyjnej cenie. Mogą to być także osoby, które rezygnują z danej nazwy, ale chcą na niej zarobić. 

Cała idea giełdy domen opiera się na założeniu, że dana nazwa prędzej czy później przyciągnie nabywcę, który będzie w stanie złożyć na nią odpowiednio wysoką ofertę – czyli taką, która przewyższy koszt początkowej rejestracji domeny i pozwoli na zarobek.

Warto zwrócić uwagę, że giełdy domen mogą być wykorzystywane także jako pośrednicy sprzedaży. Jeżeli np. znajdziesz kupca na jeden z Twoich adresów, ale chcesz zabezpieczyć swoją transakcję i zadbać o to, aby przeszła ona bez żadnych problemów – możesz skontaktować się z taką giełdą. W takiej sytuacji taki serwis zapewni Ci narzędzia, których potrzebujesz do bezpiecznego przeprowadzenia takiej transakcji.

Giełdy domen bardzo często oferują także inny rodzaj usługi – przechwytywanie domeny. W takim wypadku zapisujesz się na liście jako zainteresowany danym wygasającym adresem – następnie giełda dokonuje jej przejęcia, gdy tylko stanie się dostępna na rynku (np. gdy jej dotychczasowy abonent jej nie opłaci).

W niektórych przypadkach możesz także skorzystać z dzierżawy domeny. W takim rozwiązaniu dotychczasowy abonent w dalszym ciągu opłaca daną nazwę, a Ty ja wyłącznie wynajmujesz. 

Jakie typy domen znajdziesz na giełdzie?

Nikogo nie powinno dziwić, że obrót domenami to bardzo ciekawy sposób nie tylko na zdobycie dodatkowych pieniędzy, ale nawet na zdobywanie całkiem pokaźnych sum. Niektóre domeny są na tyle interesujące, że da się je sprzedać za kilka, kilkadziesiąt, a czasem (choć rzadko) nawet kilkaset tysięcy złotych!

Domeny, które znajdują się na tego typu giełdach (i które mają większą szansę na sprzedaż) to:

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat czynników wpływających na cenę takiej nazwy? Przeczytaj o wycenie domen.

Zakup domeny na rynku wtórnym – przebieg

Gdy znajdziesz stronę, na której znajdują się domeny na sprzedaż, powinny tam znajdować się dokładne instrukcje dotyczące tego, kiedy, z kim i na jakich zasadach należy się skontaktować, aby dokonać jej przejęcia.

Jednak w zdecydowanej większości przypadków, zakup domeny jest możliwy na trzy sposoby:

Pamiętaj, że giełdy domen przeważnie mają za zadanie także zabezpieczyć całą transakcję. W związku z tym w momencie transakcji wpłacasz określoną kwotę, jednak jej wypłata przez sprzedawcę jest możliwa dopiero po dokonaniu cesji domeny. W ten sposób zyskujesz zabezpieczenie, że nie zostaniesz bez pieniędzy, ani upragnionego adresu.

Rodzaje i przykłady giełd domen

W sieci znajdziesz sporo giełd domen. Jeżeli przyjrzysz im się bliżej, zauważysz, że można je podzielić na dwie główne kategorie:

A jakie są najpopularniejsze giełdy domen? W Polsce zdecydowanie warto odwiedzić:

a za granicą:

Pamiętaj jednak, że poszczególne platformy mogą mieć zupełnie odmienne sposoby rozliczania. W związku z tym, jeżeli chcesz zacząć zarabiać na obrocie domenami, nie sugeruj się możliwością sprzedaży adresu w tym samym miejscu, w którym go rejestrujesz. Zamiast tego zwróć uwagę przede wszystkim na wysokości prowizji, opłat oraz inne warunki korzystania z serwisu.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »