KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

WordPress – zmiana domeny. Jak zmienić adres strony?

Masz stronę na WordPress? Zmiana domeny w przypadku takiej witryny wygląda nieco inaczej niż w przypadku innych systemów do zarządzania treścią. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.

Domeny

Silnik WordPress jest popularny na całym świecie. Także w Polsce wiele blogów, wizytówek firmowych czy nawet sklepów internetowych opartych jest na tym CMS’ie. Co jednak zrobić, gdy zamierzasz zmienić domenę na swojej stronie opartej na tym silniku? Pamiętaj o kilku kwestiach, aby cały proces zmiany domeny w WordPressie przebiegł gładko i bez problemów.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Zmiana adresu strony w WordPress – kiedy niezbędna?

Nie zawsze jest tak, że raz wybrana domena zostaje ze stroną “do końca”. Tak naprawdę może zdarzyć się wiele sytuacji, w których potrzebna jest zmiana nazwy

Zdarza się to np. w następujących sytuacjach:

Oczywiście pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie dostępności nowej domeny oraz jej wykupienie. Sprawdź, jak wykupić domenę.

Jak zmienić domenę w WordPress?

Gdy już masz wykupioną domenę możesz ją przekierować na konkretną stronę. W tym celu zaloguj się do swojego panelu zarządzania domeną. Jeżeli posiadasz hosting w tym samym miejscu co domenę to czynność ta jest bardzo prosta. Tak naprawdę wystarczy zmienić ścieżkę na serwerze, do której ma kierować dany adres.

Nieco bardziej skomplikowanie wygląda to, gdy masz hosting u innego operatora. W takiej sytuacji po zalogowaniu do panelu zarządzania domeną, musisz wskazać adres IP serwera, na który kierować ma domena lub adresy DNS hostingu. Taką informację zapewne znajdziesz w panelu zarządzania hostingiem. Po tym czasie należy odczekać ok. 24 godziny na propagację domeny (czyli aktualizację odpowiednich rekordów w DNS).

Powyższe kroki wyglądają tak samo niezależnie od tego, czy masz stronę na WordPress czy w innym CMS. 

Musisz jednak pamiętać, że zmiana adresu strony opartej na WordPress nie ogranicza się tylko do powyższych czynnościach. Musisz pamiętać o zmianie siteurl w panelu WordPress.

W tym celu poczekaj 24 godziny na pełną propagacją domeny. Po tym czasie zaloguj się do panelu WordPress (korzystając już z nowego adresu strony). Następnie przejdź do sekcji Ustawienia i wybierz Ogólne.

Zlokalizuj pola Adres WordPressa (URL) oraz Adres witryny (URL) i wpisz w nich adres nowej domeny. Następnie zapisz zmiany.

Uwaga na linkowanie

Po wykonaniu powyższych kroków, domena powinna być już przeniesiona. Jednak często w tym momencie pojawiają się problemy. Często okazuje się, że na Twojej stronie znajduje się jeszcze sporo linków do poprzedniego adresu witryny. Wówczas w najlepszym wypadku nie załaduje się kilka grafik – w najgorszym, witryna może uruchomić się z poważniejszymi błędami.

Dlaczego tak się dzieje? Problem wiąże się ze stosowaniem linków absolutnych (bezwzględnych) zamiast linków względnych na stronie. Dzieje się tak, gdy Twoje odnośniki wyglądają tak “twojastaradomena.pl/zdjecia/zdjecie.jpg” zamiast “zdjecia/zdjecie.jpg”. 

Co możesz z tym zrobić? Dobrze jest prześledzić całą stronę w poszukiwaniu tego typu odnośników i zamienić je na linki względne. W przypadku małych stron możesz zrobić to ręcznie, jednak bardziej zaawansowane serwisy wymagają bardziej zaawansowanych narzędzi. Może Ci się przydać odpowiednia dedykowana wtyczka służąca do wykonania polecenia Znajdź i zamień (Search and Replace).

Przeniesienie domeny wcale nie musi być czasochłonne czy męczące. Dobrze jest jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności oraz uzbroić się w cierpliwość – w końcu prolongacja nie odbywa się w mgnieniu oka. Pamiętaj, że dla prawidłowego działania strony opartej na WordPress kluczowe jest także dokonanie zmian w samym panelu administracyjnym CMS’a.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »