Adres domeny – co to jest i czy warto go znać?
Co to jest adres domeny? Jak działa nawa domeny internetowej a adres IP do którego prowadzi domena?
Domena często określana jest adresem strony internetowej – w końcu to właśnie ona służy do wywołania zawartości danej witryny. Dlatego też jej istnienie jest kluczowe dla widoczności i rozpoznawalności strony. Jednak często możesz spotkać się z określeniem adres domeny – co to znaczy?
Jeżeli domena jest traktowana jako adres, to czym miałby być jej adres? Tak naprawdę można to rozumieć na dwa sposoby. W obu z nich wyeksponowana jest główna funkcja domeny – czyli kierowanie do określonej zawartości w Internecie.
Adres domeny – czyli co?
W pierwszym kroku warto przypomnieć, czym jest domena i dlaczego jest ona tak istotna. Otóż domena to nazwa wyrażona w przyjaznej dla użytkownika formie słownej, tłumacząca wyrażony liczbowo adres IP.
Choć na pierwszy rzut oka brzmi to skomplikowanie, to tak naprawdę jest to dość logiczne. Chodzi o to, aby do wyświetlenia strony wystarczyło wpisanie: kupnodomen.pl, zamiast pełnego adresu IP w formie 104.21.66.213.
W związku z tym adres domeny może być rozumiany dwojako, jako:
- nazwa
- adres IP przypisany do danej strony internetowej.
Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm znaczeniom.
Adres domeny jako nazwa
W potocznym rozumieniu adres domeny, to wyłącznie nazwa, którą wpisujesz w przeglądarkę, aby uruchomić witrynę. Zatem – jest to adres strony internetowej.
Można się pokusić o analogię do lokalizacji w życiu codziennym. Adres może być prestiżowy, jak i przeciętny. Gdy mowa o adresie z “dobrego sąsiedztwa”, może to być najprawdopodobniej domena generyczna z polskim rozszerzeniem – coś w stylu lekarze.pl lub opony.pl. Takie adresy są najbardziej cenione, ponieważ pomagają w pozycjonowaniu, są łatwe do zapamiętania i naprawdę trudno o pomyłkę podczas ich wpisywania.
Z kolei adresy z “gorszych lokalizacji”, to różnego rodzaju długie domeny drugiego poziomu. Jeżeli adres wygląda np. tak super-tanie-rzeczy.elk.pl, to daleko mu do prestiżu. Przede wszystkim – jest bardzo długi oraz ma znaki interpunkcyjne w nazwie (zwiększające ryzyko pomyłki przy wpisywaniu). W związku z tym taki adres jest przeważnie znacznie tańszy do rejestracji, a w przypadku sprzedaży domen na rynku wtórnym – może nie generować on sporego zainteresowania.
Oczywiście miej świadomość, że dobór domeny zawsze powinien być traktowany indywidualnie. Niekiedy nawet długi adres się sprawdzi, natomiast nawet naprawdę dobra i atrakcyjna domena nie musi od razu oznaczać wzrostu ruchu na stronie.
Adres IP do którego prowadzi domena
Drugie rozumienie adresu domeny odnosi się do adresu IP, który prowadzi do danej strony internetowej. To właśnie z tym zagadnieniem wiąże się główna funkcja domeny.
Adres IP (Internet Protocol) jest przypisywany każdemu urządzeniu, które łączy się z siecią. Składa się z czterech ciągów cyfr, oddzielonych kropkami. Mają je komputery, routery, czasem nawet drukarki. Mają je także serwery, na których umieszczona jest Twoja strona internetowa.
Jeżeli strona jest umieszczona na serwerze wirtualnym – ma ona indywidualny adres IP, dzięki czemu można ją wywołać w sieci wpisując ciąg cyfr tworzący adres IP. W przypadku hostingów współdzielonych, jeden adres IP jest dzielony przez wielu użytkowników. Oznacza to, że niemożliwe jest wywołanie strony bez domeny (hosting przeważnie oferuje subdomenę klientowi, żeby było możliwe wyświetlenie witryny – jednak jest to już zupełnie inna historia).
Jak widzisz – adres domeny to nie jest jednoznaczne pojęcie. Można je rozumieć dwojako. W obu sytuacjach pokazuje jednak, że domena to absolutny fundament funkcjonowania stron internetowych.