KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Darmowe domeny – czy możliwa jest rejestracja domeny za darmo?

Niektórzy operatorzy oferują możliwość bezpłatnej rejestracji domeny. Jednak – gdzie tkwi haczyk? Czy rejestracja domeny za darmo faktycznie jest możliwa, czy też slogan ten ma działać wyłącznie jako magnes na klientów?

Domeny

Podczas uruchamiania strony trzeba liczyć się z pewnymi kosztami – lista wydatków obejmuje kilka pozycji, które są dość trudne do przeskoczenia. Konieczne jest opracowanie samego kodu źródłowego strony (co często wiąże się ze zleceniem dla firmy zewnętrznej), wykupienie hostingu oraz domeny…

Szukanie oszczędności wydaje się więc dość rozsądne – szczególnie w pierwszym etapie działania witryny. Jednak czy darmowa domena to dobre rozwiązanie w tego typu przypadkach? Przekonajmy się.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Rejestracja domeny za darmo – na jakich zasadach?

Niektórzy operatorzy twierdzą w swoich ofertach, że możliwa jest rejestracja domeny za darmo. Jednak trudno nie podchodzić do takich tematów z rezerwą. W końcu – utrzymanie domeny to dla rejestratora domen spore koszty. Dlaczego miałby oferować ją za darmo?

Jak jest w rzeczywistości? Podobnie jak w przypadku rejestracji najtańszych domen, także i w tym przypadku oferta ta wiąże się z pewnymi haczykami. 

Domena za darmo? Tylko przez pierwszy rok

Przede wszystkim – najczęściej eksponowany jest koszt domeny wyłącznie za pierwsze 12 miesięcy. Jeżeli przyjrzysz się kosztom za kolejne okresy rozliczeniowe – na pewno zauważysz, że w dłuższej perspektywie domena wcale nie musi okazać się taka tania.

Przykład? Możesz zapłacić za domenę .pl 0 zł w pierwszym okresie, ale za to 150 zł przy każdym odnowieniu domeny. U innego operatora możesz też zdecydować się na domenę za 10 zł, której odnowienie kosztuje zaledwie 50 zł.

Które rozwiązanie jest lepsze? Zauważ, że w perspektywie:

Z każdym kolejnym rokiem domena za 0 zł okazuje się coraz droższa (nawet o setki złotych).

Darmowe domeny? Uważaj na opłaty dodatkowe

Jednak nie tylko ta kwestia powinna być przedmiotem Twojego szczególnego zainteresowania. Istotne są także szczegóły związane z przeniesieniem domeny do innego operatora

O co dokładnie chodzi? Otóż, jeżeli zdecydujesz się na przeniesienie domeny do innego operatora, to przeważnie będzie się to wiązać z koniecznością opłaty za… następny rok! Czyli jeżeli zamierzasz zachować adres, ale chcesz przejść do innego operatora, to i tak musisz zapłacić dotychczasowemu rejestratorowi. Sprawia to, że przeniesienie domeny do innego operatora staje się znacznie mniej opłacalne. 

Darmowe domeny na zawsze – czy to możliwe?

W zdecydowanej większości przypadków oferowane bezpłatne domeny nie wymagają kosztów wyłącznie przez pierwszy okres rozliczeniowy. Jednak nie zawsze.

Niektórzy rejestratorzy domen kuszą darmowymi domenami, które nie wymagają corocznego odnowienia. Czy to w ogóle możliwe?

Tego typu darmowe domeny na zawsze faktycznie są możliwe, ale przeważnie wiążą się one z trudnymi adresami i długimi rozszerzeniami. Taki adres to tak naprawdę subdomena operatora. Na pewno nie będzie to darmowa domena pl, a raczej coś w tym stylu:

00000156781.nazwaoperatora.com.pl

Jak widzisz – trudno mówić, aby takie w pełni darmowe domeny były faktycznie przydatne w administrowaniu strony internetowej. Oczywiście można traktować ją jako rezerwową – jednak sprawdzi się raczej jedynie w takim zastosowaniu. 

Domena w pakiecie

Darmowe domeny mogą być także oferowane w pakietach z innymi usługami. W takich sytuacjach płacisz promocyjną cenę za pakiet usług, a domena dodawana jest niejako w gratisie.

Tego typu darmową domenę możesz zdobyć w pakiecie z:

Jednak od razu uczulam, żeby także w tej sytuacji dokładnie zapoznać się z regulaminem oferty. Może się bowiem okazać, że wykupienie poszczególnych usług oddzielnie w dłuższej perspektywie okazałoby się znacznie tańsze.

Czy domena za darmo to dobry pomysł? Muszę powiedzieć, że przeważnie tak nie jest. Rejestracja domeny za darmo często skutkuje znacznie mniej atrakcyjną ofertą w dłuższej perspektywie. Oczywiście – istnieją wyjątki od tej reguły, dlatego też zawsze należy każdej tego typu kwestii przyjrzeć się indywidualnie.

Jeżeli zatem podczas rejestrowania domen chcesz trochę zaoszczędzić – znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór domeny regionalnej lub domeny funkcjonalnej, która jest tania nie tylko podczas rejestracji, ale także przy odnowieniu. Domena pl za darmo przeważnie przestaje być opłacalna już w perspektywie drugiego roku.

Czy powinno to kogoś dziwić? Moim zdaniem – nie. W końcu utrzymanie domeny kosztuje i sposób zarobku dla rejestratorów. W związku z tym zawsze trzeba mieć w głowie, że… nie ma nic za darmo. 🙂

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »