KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Domeny funkcjonalne – zaznacz, o czym jest Twoja strona

Dobra domena powinna odpowiadać temu, co znajduje się na stronie. Ważna jest więc nie tylko nazwa – ale również jej rozszerzenie. Dzięki domenom funkcjonalnym możesz pokazać, jaki jest np. charakter Twojej działalności. 

Domeny

Wybierając domenę, nie musisz od razu akcentować języka, w jakim publikowane są treści na stronie. Zamiast rozszerzenia narodowego (np. .pl, .co.uk), możesz skorzystać z domen funkcjonalnych. Pokazują one np. że strona należy do firmy komercyjnej lub jest to strona o charakterze informacyjnym.

Co więcej – rozszerzenia funkcjonalne mogą być domenami pierwszego rzędu, dzięki czemu adres może być bardzo krótki i łatwy do zapamiętania. Więcej na temat podziału na domeny pierwszego lub drugiego poziomu przeczytasz we wpisie poświęconym rozszerzeniom domen.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Domeny funkcjonalne – co to takiego?

Dzięki domenom funkcjonalnym możliwe jest przyporządkowanie strony do określonej kategorii – odnoszącej się nie tylko do kwestii językowych czy narodowych, ale przede wszystkim do charakteru publikowanych treści. 

Jednym z najczęściej stosowanych rozszerzeń funkcjonalnych jest .com. Adres o takim rozszerzeniu jest wybierany przede wszystkim przez firmy o międzynarodowym zasięgu oddziaływania. Odwiedzający widząc taki adres wiedzą o tym, że nie należy on np. do instytucji rządowej – a strona należy do komercyjnego podmiotu. 

Domeny funkcjonalne pierwszego rzędu

Rozszerzenia funkcjonalne mogą występować jako domeny pierwszego rzędu. Takie domeny funkcjonalne dzielą się na:

Cechą charakterystyczną domen sponsorowanych jest to, że posiadają one “sponsora”, czyli instytucję, która odpowiada za dane rozszerzenie. W związku z tym taka instytucja może narzucać dodatkowe wymogi, którym należy sprostać, aby zarejestrować domenę w danym rozszerzeniu.

W dalszym ciągu powstają nowe typy domen, które także mają swoich sponsorów, jednak obecnie nazywa się je po prostu nowymi domenami – czyli nTLD

Domeny funkcjonalne drugiego rzędu

Jednak domeny funkcjonalne nie muszą być wyłącznie pierwszego rzędu. Funkcjonują także jako typy drugiego rzędu – jako rozszerzenie do domen narodowych. Takie rozszerzenia pozwalają zatem na zaakcentowanie zarówno tematyki, jak i języka danej strony.

W Polsce możesz spotkać się np. z następującymi domenami funkcjonalnymi:

Powyższe domeny są administrowane przez NASK, czyli Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. Jak zapewne widzisz, niektóre z nich mają jasno zaznaczoną tematykę (np. .turystyka.pl, .agro.pl), inne odnoszą się do sposobu prowadzenia działalności (.sklep.pl, .org.pl). 

Jednak – co bardzo istotne – nie mają one ograniczeń jeżeli chodzi o rejestrację domeny. W związku możesz założyć np. stronę o rozszerzeniu .turystyka.pl, nawet jeżeli prowadzisz lokalną piekarnię (pytanie tylko – po co? 🙂 )

Widzisz, że domeny funkcjonalne pierwszego rzędu to ciekawy sposób na zaznaczenie międzynarodowego charakteru Twojej działalności

Z kolei w przypadku domen funkcjonalnych drugiego rzędu masz do dyspozycji bardzo szeroki katalog rozszerzeń, które mogą współgrać z nazwą strony. Pamiętaj jednak o tym, że w takim w takim wypadku adres Twojej strony automatycznie się wydłuża. Dużym atutem takich adresów jest jednak to, że łatwiej będzie Ci znaleźć wolną domenę, a sam koszt jej rejestracji będzie też przeważnie znacznie niższy.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »