KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Domeny regionalne – zaznacz swój lokalny charakter!

Czy w Polsce trzeba mieć stronę nazwatwojejstrony.pl? Niekoniecznie. Możesz zdecydować się także na domeny regionalne, które wskazują na lokalny charakter witryny. Czym cechują się takie rozszerzenia?

Domeny

Gdy przeglądasz dostępne domeny, możesz nie mieć możliwości rejestracji wymarzonej nazwy w rozszerzeniu, na którym zależy Ci najbardziej. Taka nazwa może być jednak dostępna w wielu rozszerzeniach, które zawierają skróty (lub pełne nazwy) miast, województw czy regionów. Takie końcówki to właśnie domeny regionalne. Czy warto się nimi zainteresować?

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Domeny regionalne – co to takiego?

W Polsce domeny regionalne to rozszerzenia drugiego rzędu – czyli SLD. Oznacza to, że mają one zarówno końcówkę .pl, jak i poprzedzający ją człon lokalny. Jeżeli chcesz poznać na czym dokładnie polega podział na rozszerzenia pierwszego lub drugiego poziomu, koniecznie przeczytaj więcej na temat podziału (rozszerzeń) domen.

Rejestr domen regionalnych w Polsce prowadzony jest przez NASK czyli Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – tak samo, jak w przypadku domeny narodowej głównego szczebla. Jednak niektóre z nich zostały oddelegowane do innych instytucji – np. Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. 

Już na pierwszy rzut oka widać, że domeny regionalne nie są tak uniwersalne, jak narodowe. Przede wszystkim są dłuższe i jednoznacznie wskazują na to, jakiego regionu może dotyczyć zawartość witryny. Nie oznacza to jednak, że takie końcówki to mało przydatne rozwiązanie.

Warto jednak mieć świadomość, że domeny regionalne wcale nie muszą być wyłącznie drugiego szczebla. Rozszerzenie geoTLD funkcjonuje np. w Hiszpanii, gdzie możesz rejestrować domeny z końcówką .madrid czy .barcelona. 

Dlaczego i kiedy korzystać z domen regionalnych?

Domeny regionalne mają sporo atutów. Przydatne są w szczególności:

Spójrz na to jeszcze z perspektywy łatwości we wpisywaniu adresu witryny. Jeżeli chcesz zarejestrować domenę sprzatanie-ostroda.pl to dzięki domenom regionalnym możesz zarejestrować ją jako sprzatanie.ostroda.pl. Taki adres jest łatwiejszy do zapamiętania – wpisujesz tylko kropki, zamiast myślników i kropek. 🙂

Jakie są domeny regionalne w Polsce?

W Polsce możesz korzystać z szerokiego katalogu domen regionalnych. Jeżeli chcesz je poznać, zapoznaj się z poniższa listą domen regionalnych dla województw:

Domeny regionalne to dobra propozycja dla firm i osób działających lokalnie. Poza tym – takie rozszerzenia są przeważnie tańsze. Jeżeli jednak zamierzasz dotrzeć ze swoja treścią także do odbiorców z innych państw – znacznie lepszym rozwiązaniem mogą okazać się domeny globalne czy nawet domeny zagraniczne.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »