KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Domeny – tanio często nie znaczy dobrze. Czy najtańsze domeny mają sens?

Tanie, domeny, tańsze domeny, najtańsze domeny… Czy warto zwracać uwagę wyłącznie na cenę? Jak wybrać domenę, która nie będzie droga? Propozycje.

Domeny

Założenie strony internetowej – czy to bloga, wizytówki firmy czy sklepu internetowego – wiąże się z koniecznością ponoszenia niemałych kosztów. Możesz zdecydować się na tanie domeny, żeby dać trochę wytchnienia dla swojego budżetu. Jednak czy na faktycznie warto na nich oszczędzać?

Najtańsze domeny można wykupić już za kilka złotych rocznie. Przynajmniej tak to wygląda, gdy przegląda się oferty popularnych rejestratorów. Pamiętaj jednak, że taka najtańsza domena wcale nie musi oznaczać oszczędności w dłuższej perspektywie. Zobacz dlaczego.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Czy dobra domena musi być droga?

Na początku warto zaznaczyć, że tanie domeny wcale nie muszą oznaczać problemów dla strony. Nie musisz płacić setek złotych (korzystając np. z giełd domen), żeby znaleźć dobrą nazwę, która będzie wpadać w ucho, a przy tym pasować do charakteru Twojej strony.

Jeżeli dana nazwa nie jest zajęta, a u danego rejestratora domeny akurat obowiązuje promocja, możesz liczyć na to, że uda Ci się zarejestrować nazwę nawet za kilka lub kilkanaście złotych. 

Promocje u operatorów wydają się dobrym sposobem na najtańsze domeny .pl. Jednak czy faktycznie tak jest?

Najtańsze domeny, ale… – czyli na co zwrócić uwagę?

Gdy Twoją uwagę przykuła domena, która jest kilka razy tańsza od innych nazw (a nawet jest darmowa), zalecam szczególną ostrożność. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że gdy przeglądasz najtańsze domeny, ranking operatorów eksponuje zazwyczaj cenę wyłącznie za pierwszy rok. Co w związku z tym?

Otóż problem pojawia się dopiero przy jej odnowieniu, kiedy to trzeba zapłacić znacznie więcej za kolejne lata korzystania z danego adresu. Spójrz:

Już na pierwszy rzut oka widać, że tania domena, wcale nie musi okazać się bardziej opłacalna od innych.

Tanie domeny drugiego rzędu

Interesują Cię tanie domeny? Pamiętaj, że sukces Twojej strony nie musi opierać się na domenie pierwszego rzędu. 

Gdy chcesz kupić domeny tanio, znacznie lepszym wyjściem jest zdecydowanie się na rozszerzenie drugiego rzędu (SLD – Second Level Domain). Ba – w niektórych przypadkach domena regionalna lub domena funkcjonalna drugiego rzędu może wyeksponować lokalny charakter witryny. 

Rozszerzenia typu SLD są przeważnie tańsze – i to nie tylko podczas różnego rodzaju akcji promocyjnych. Taki typ adresu często umożliwia także najtańsze odnowienie domeny.

O tym pamiętaj wybierając najtańsze domeny

Jeżeli jednak i tak chcesz skorzystać z atrakcyjnej promocji na domeny, to pamiętaj o poniższych wskazówkach:

Czy warto decydować się na najtańsze domeny? Jeżeli chcesz zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych podczas uruchamiania strony – to tak. Ja jednak chciałbym uczulić Cię na to, aby zawsze patrzeć na utrzymanie domeny w szerokiej perspektywie.

Zobacz, ile kosztują domeny i zauważ, że promocyjne ceny odnoszą się wyłącznie do pierwszego roku utrzymania domeny. Moim zdaniem lepiej nie sugerować się obniżoną ceną za pierwszy okres rozliczeniowy. 

Zdecydowanie bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest rejestracja domeny u rejestratora, u którego to właśnie odnowienie domeny jest tańsze. Przecież na pewno nie chcesz, żeby tania domena, w dłużej perspektywie okazała się… tą droższą.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »