Domeny europejskie – czy domeny .eu to dobry wybór dla stron z Polski i UE?
Domena .eu jest bardzo popularnym wyborem wśród polskich właścicieli stron internetowych. Dlaczego warto się na nią zdecydować? Czy istnieją jeszcze inne domeny europejskie o podobnym potencjale?
Gdy myśli się o polskiej stronie, w głowie pojawia się przede wszystkim końcówka .pl. Jednak Polska, jako jeden z krajów europejskich, może być kojarzona także z końcówką .eu. Domena europejska może być bardzo dobrym pomysłem dla Twojej strony internetowej – zobacz, w jakich sytuacjach.
Domena .eu – dla kogo?
Domeny .eu to rozszerzenia najwyższego szczebla. W odróżnieniu od innych domen krajowych – które są oddelegowane bezpośrednio do instytucji wskazanych przez poszczególne państwa – to rozszerzenie zostało oddelegowane bezpośrednio do Unii Europejskiej. I choć formalnie jest to ccTLD – czyli forma domeny krajowej – to śmiało można zaznaczyć, że jej charakter jest ponadnarodowy.
Za obsługę tej domeny odpowiada powołana w 2003 r. organizacja EURid (European Registry for Internet Domains). Żeby móc korzystać z domeny .eu konieczne jest:
- bycie mieszkańcem lub obywatelem jednego z państw UE (lub EOG)
albo
- prowadzenie firmy na terenie jednego z tych krajów.
Dlaczego domeny europejskie to dobry pomysł?
Domena .eu to doskonałe rozwiązanie dla stron, których treść może być atrakcyjna dla osób z całej UE. Jeżeli taka witryna zostanie przygotowana w kilku wersjach językowych, to z jednego adresu mogą korzystać odwiedzający np. z Polski, Niemiec czy Hiszpanii.
Tego typu rozszerzenie ma także jeszcze jeden atut – dzięki niemu możesz pokazać europejski charakter Twojej działalności. Już widząc sam adres, odbiorca zauważa, że działasz nie tylko na terenie Polski, ale całej Unii Europejskiej – a przynajmniej taki sygnał do niego wysyłasz.
W związku z tym domeny europejskie w pewnym stopniu pozwalają Ci na zaakcentowanie zgodności ze standardami europejskimi lub wyeksponowanie międzynarodowego charakteru zawartości strony.
Pamiętaj jednak, że posiadanie domeny .eu wcale nie wymaga od Ciebie publikowania zawartości w języku zrozumiałym dla każdego mieszkańca Unii Europejskiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mieć domenę .eu dla strony opublikowanej wyłącznie w języku polskim. W takim wypadku możesz wykorzystać końcówkę .eu do pokazania, że np. jesteś w stanie sprostać europejskim standardom.
Jeżeli chcesz zaznaczyć wielonarodowy charakter swojej strony, dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z domen globalnych – obejmujących zarówno domeny generyczne, jak i sponsorowane. Przeczytaj więcej, na temat tego, jakie są rozszerzenia domen.