KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Domeny globalne – nazwy z międzynarodowym charakterem

Gdy Twoja strona jest przygotowywana w języku angielskim lub w wielu wersjach językowych, warto zaznaczyć jej międzynarodowy charakter. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się domeny globalne. Czym cechują się takie rozszerzenia?

Domeny

Adres strony to nie tylko nazwa – ale także rozszerzenie. Wybierając pewne typy rozszerzeń możesz jasno zaznaczyć globalny charakter Twojej strony. W ten sposób nie skupiasz się na języku czy narodowości – a na tematyce witryny, szerszych kryteriach geograficznych czy międzynarodowych społecznościach. 

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Domeny globalne – czyli jakie?

Gdy mowa o domenach globalnych, ma się na myśli rozszerzenia, które mają międzynarodowy zasięg oddziaływania. W związku z tym są to rozszerzenia, które zarządzane są bezpośrednio przez ICANN lub przez oddelegowane przez tę instytucję podmioty. To domeny pierwszego rzędu. Na pewno takimi domenami nie są zarówno domeny krajowe, jak i domeny regionalne lub funkcjonalne domeny drugiego szczebla.

Domeny globalne często utożsamiane są z domenami generycznymi. Jednak prawda jest taka, że są to także rozmaite domeny sponsorowane jak i tzw. nowe domeny.

To, co łączy wszystkie domeny globalne, to fakt, że mają one międzynarodowy zasięg oddziaływania. Rozszerzenia takie jak .com czy .biz są zrozumiałe na niemal całym świecie. W związku z tym, jeżeli strona ma trafiać do odbiorcy z różnych części globu, warto zdecydować się na domeny globalne. W końcu odbiorca z Francji prędzej kliknie na adres kończący się na .com niz na .pl – to zupełnie zrozumiałe.

Które rozszerzenia mają globalny charakter?

Gdy mowa o globalnych rozszerzeniach, chodzi tak naprawdę o rozszerzenia, które mogą mieć międzynarodowy potencjał. Nie ogranicza się to do konkretnego typu domeny. W tej grupie znajdują się zarówno domeny generyczne:

jak i rozmaite domeny funkcjonalne najwyższego szczebla, takie jak:

Mogą to być także domeny, które odnoszą się do kryteriów geograficznych. Wśród nich są np.:

Za globalne można uznać także wszelkiego rodzaju nowe domeny. Nazwy takie jak:

mają spory potencjał. Dzięki nim możesz jasno zaznaczyć, do kogo kierowana jest Twoja strona (np. do osób zainteresowanych tematyką ekologiczną lub do społeczności LGBT).

Jak widzisz – domena globalna może jasno wyeksponować ponadnarodowy charakter danej strony. Gdy grupa docelowa nie pochodzi z jednego państwa, a jest rozproszona po całym świecie – zdecydowanie warto korzystać z tego typu rozszerzeń.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »