KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Domeny krajowe lub narodowe – czyli jak wyglądają domeny internetowe państw?

Domeny krajowe (narodowe) to jedne z najczęściej wybieranych rozszerzeń. W ten sposób łatwo zaznaczasz, dla mieszkańców którego państwa została przygotowana strona internetowa. Jest to także sugestia dotycząca tego, w jakim języku jest dana witryna. 

Domeny

Gdy myślisz o stronie internetowej, pewnie wyobrażasz sobie adres zaczynający się od “www” i kończący się na “pl”. Istotnie – w Polsce to właśnie takie rozszerzenie jest najbardziej popularne. Każdy kraj ma swoje własne domeny – dowiedz się dlaczego i na jakich zasadach.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Domeny krajowe – skąd się wzięły?

To nie jest tak, że każdy kraj może określić sobie dowolne rozszerzenie i następnie dystrybuować domeny z taką końcówką. Domeny narodowe są przydzielane przez międzynarodową organizację ICANN – czyli The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers.

Jednak, żeby było to możliwe, po stronie każdego kraju musi funkcjonować instytucja, która odpowiada za rozprowadzanie domen. W Polsce jest to NASK czyli Naukowa Akademicka Sieć Naukowa. 

Domeny – możliwe ograniczenia

Rolą instytucji takiej jak NASK nie jest tylko delegowanie domen i prowadzenie rejestru. Ma ona możliwość także wskazywania dodatkowych wymagań dotyczących rejestracji domeny w danym rozszerzeniu.

Wiele domen narodowych można rejestrować bez konieczności posiadania obywatelstwa danego kraju czy też prowadzenia w nim swojej działalności gospodarczej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. obywatel Australii zarejestrował domenę *.pl. 

Jednak niektóre rozszerzenia wymagają spełnienia dodatkowych wymogów takich jak:

Niekiedy jednak dodatkowe wymagania wiążą się np. z:

W związku z tym, jeżeli zależy Ci na zarejestrowaniu domeny zagranicznej, zawsze należy w pierwszym kroku zapoznać się z wymogami bezpośrednio u rejestratora domeny

Domeny krajowe to tylko przykład rozszerzenia domen. Często stosuje się także końcówki funkcjonalne czy domeny globalne

Domeny internetowe państw – lista

Lista stosowanych domen na świecie jest bardzo długa. Możesz się jej przyjrzeć poniżej:

Przyjrzyj się tej liście – jak widzisz, wiele z takich rozszerzeń może być bardzo interesujących także dla osób spoza danego kraju. Zauważ, że domena .yt kojarzy się z portalem YouTube, .fm z radiem, a .gp z wyścigami Grand Prix. Nie dziwi zatem, że domeny narodowe zagranicznych krajów także są łakomym kąskiem i sposobem na zarabianie na domenach.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »