KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Dzierżawa domeny – czyli jak korzystać z domeny, nie będą administratorem?

Wydaje Ci się, że rejestracja domeny to jedyny sposób, by mieć stronę pod wymarzonym adresem? Otóż nie. Dzięki możliwości dzierżawy, jesteś w stanie korzystać z adresu, podczas gdy jej administratorem jest ktoś inny. Jak to zrobić?

Domeny

Dzierżawa domeny nie jest pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do głowy, gdy chcesz założyć stronę internetową. Jednak, kiedy Twoja wymarzona nazwa nie jest dostępna do rejestracji – możesz ją od kogoś wynająć. Żeby było to możliwe – konieczne są jednak… sprzyjające okoliczności.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Na czym polega dzierżawa domeny?

Na początek warto zaznaczyć, czym się różni status dzierżawcy domeny od administratora. Gdy zdecydujesz się na wynajęcie domeny od innego użytkownika, możesz używać jej do publikacji swojej strony internetowej, masz możliwość zmiany rekordów DNS czy zmiany serwera (delegacji domeny), do której jest przypisana. W zasadzie jedyne Twoje ograniczenie wiąże się z tym, że… nie możesz jej sprzedać.

Dzierżawa domeny ma jednak jedną poważną wadę. Gdy obecny administrator domeny zdecyduje się na jej sprzedaż, stracisz do niej dostęp. Może to być poważny wstrząs dla Twojej strony internetowej – w końcu konieczne będzie znalezienie dla niej nowej nazwy (lub np. wybór innego rozszerzenia domeny).

Umowa dzierżawy domeny może, ale nie musi, zawierać informacje dotyczące pierwokupu danego adresu. Z perspektywy dzierżawcy jest to oczywiście zapis, o który warto zadbać – w takiej sytuacji zmniejsza się ryzyko, że zostanie on pozbawiony nazwy dla swojej strony. Oczywiście – o ile cena będzie satysfakcjonująca dla obu stron.

Kiedy możliwa jest dzierżawa domeny?

W tym momencie warto jednak przyjrzeć się temu, kiedy w ogóle możliwa jest dzierżawa domeny. Otóż taka sytuacja nie zdarza się często.

Przede wszystkim – obecny administrator domeny musi posiadać adres, który został kupiony w celach zarobkowych. Raczej nie prowadzi na niej swojego bloga, czy sklepu, skoro dopuszcza jej wynajem.

Jednak skoro chce zarabiać na obrocie na domenach, to dlaczego nie zamierza jej sprzedać? Tutaj można wskazać dwie sytuacje:

Żeby możliwe było wydzierżawienie domeny, konieczne jest znalezienie administratora, który jest zainteresowany takim procederem. Jeżeli widzisz, że domena jest zajęta, ale jednocześnie nie ma na niej strony internetowej, wówczas warto skontaktować się z jej administratorem (dane te uda Ci się znaleźć, dzięki wyszukiwarce WhoIs). Możesz także odwiedzić giełdę domen – gdzie publikuje się oferty domen do dzierżawy.

Jak wydzierżawić domenę?

Dzierżawa domeny może być przeprowadzona na dwa sposoby:

Które z rozwiązań jest lepsze? Oczywiście oba mają swoje plusy i minusy. Na pewno istnienie pośredników w dzierżawie generuje dodatkowe koszty, jednak prawda jest taka, że – chociażby dzięki infrastrukturze oraz przygotowaniu odpowiednich umów – takie rozwiązanie jest przeważnie bezpieczniejsze dla obu stron.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »