KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Administrator domeny – kim jest?

Kim jest administrator domeny? Administrator a właściciel domeny, oznaczenia registrant, admin i tech + jak sprawdzić kto jest administratorem domeny we WHOIS.

Domeny

Kiedy wykupujesz domenę – stajesz się jej administratorem. Nie oznacza to jednak, że aby być taką osobą musisz mieć informatyczną wiedzę na wysokim poziomie. Zobacz, na czym polega rola administratora domeny.

Kim jest administrator domeny? To osoba, która jest jej abonentem. Za jej obsługę techniczną w dalszym ciągu odpowiada rejestrator. Jako administrator, możesz jednak podpiąć domenę pod dany adres określoną treść – którą najczęściej jest właśnie strona internetowa.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Administrator domeny – a właściciel

Administrator domeny to tak naprawdę osoba, która wykupiła dany adres – czyli opłaca go u konkretnego rejestratora. W potocznym języku taką osobę nazywa się właścicielem domeny, jednak takie określenie nie do końca pasuje do rzeczywistości.

Musisz wiedzieć o tym, że administrator domeny może z niej korzystać, tak długo jak ją opłaca. Nie ma możliwości zakupu danej nazwy bezterminowo. Wprawdzie może sprzedać domenę komuś innemu, jednak i tak trudno tutaj mówić o rozporządzaniu adresem bez żadnych ograniczeń.

Administrator domeny może być inaczej określony jako abonent. Takie nazewnictwo – zbliżone do tego, stosowanego w usługach telekomunikacyjnych – dość trafnie określa rolę takiego administratora. Nazwa domeny należy do niego tak długo, jak długo będzie ją opłacać – zupełnie jak w przypadku numeru telefonu i opłacanego abonamentu.

Jeżeli chcesz lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje domena, koniecznie dowiedz się także, kim jest rejestrator domeny oraz jak działa rejestr domen.

Administrator domeny – a adresy globalne

Może się jednak zdarzyć, że administrator i właściciel domeny to różne osoby. Dlaczego? Takie rozróżnienie pojawia się w przypadku domen globalnych. Gdy sprawdzisz taki adres w wyszukiwarce WhoIs, zauważysz, że przy takiej nazwie wyróżnia się 3 rekordy dotyczące kwestii administracyjnych:

Kto jest administratorem domeny?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, kto jest właścicielem domeny, najlepiej jest skorzystać z funkcji WhoIs. Dzięki niej jesteś w stanie określić, na kogo aktualnie przypisany jest dany adres internetowy. Żeby to zrobić – po prostu wpisz adres strony internetowej do takiej wyszukiwarki. Skorzystaj z:

To, kto jest administratorem domeny, to jedna z najbardziej podstawowych informacji o domenie. Pamiętaj jednak, że jeżeli jej właścicielem jest osoba fizyczna, takie dane będą przeważnie ukryte (ze względu na ochronę danych osobowych).

Jak widzisz – administrator domeny to najczęściej osoba, która zarejestruje adres u rejestratora. Najczęściej jest to także administrator strony internetowej, która została podpięta pod dany adres.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »