KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Ile kosztuje domena internetowa i od czego to zależy?

Uruchomienie strony internetowej wymaga wykupienia zarówno hostingu, jak i domeny – czyli unikalnego adresu takiej witryny. Koszt takiej domeny zależy od bardzo wielu czynników. Kiedy zapłacisz za nią kilka złotych, a kiedy kilkaset? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Domeny

Gdy kupujesz hosting potrzebny do postawienia strony internetowej, wynajmujesz konkretną ilość miejsca na dysku serwerowym. Sprawa jest dość jasna – płacisz więcej, za lepsze parametry, wyższe limity transferowe oraz większą ilość miejsca na dysku. 

Jednak zakup domeny internetowej wygląda inaczej. W zależności od rozszerzenia, może ona kosztować od kilku do nawet kilkuset złotych. Cena może zmieniać się z każdym kolejnym rokiem, a przy tym trzeba pamiętać o jej regularnym odnawianiu oraz wykupieniu.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Koszty różnych typów domen

Domeny mogą być m.in. domeny globalne, funkcjonalne czy domeny narodowe. W zależności od tego, jakiego typu jest to domena, koszt jej rejestracji może być zupełnie odmienny. Domeny narodowe czy funkcjonalne są przeważnie znacznie droższe od znacznie mniej prestiżowych domen lokalnych.

Różnice są spore. Gdy jest to domena *.pl, cena może wynosić np. 150 zł, podczas gdy dla tej samej nazwy, ale w lokalnym typie, koszt rejestracji wynosi zaledwie 10 zł. 

Rozszerzenie Cena rejestracji netto Cena przedłużenia netto
*.pl 10-25 zł 40-150 zł
*.com.pl 8-20 zł 32-150 zł
*.eu 10-150 zł 22-150 zł
*.com 20-50 zł 39-150 zł
*.net 20-50 zł 50-150 zł
*.info 20-50 zł 50-150 zł
regionalna np. *.bialystok.pl 3-10 zł 12-150 zł

Koszty domeny internetowej a popularna nazwa

Oczywiście nie tylko typ domeny ma wpływ na koszt domeny. Bardzo istotna jest także sama nazwa. Atrakcyjność domeny np. tanisklep.pl jest znacznie wyższa niż sklepzproduktamielektronicznymiwewroclawiu.pl.

Oczywiście to tylko nieco wyolbrzymiony przykład – ale na pewno domyślasz się, że pewne nazwy są po prostu bardziej chwytliwe, łatwiejsze do zapamiętania itd. Nie dziwi zatem, że różnice widać także w samych kosztach rejestracji.

Niektóre domeny mogą być na tyle atrakcyjne, że ich ceny są w stanie wzrosnąć nawet do… miliona złotych. Tyle właśnie za domenę opony.pl zapłacił w 2010 r. jej nowy właściciel.

Obrót domenami jest możliwy na giełdach domen. Dowiedz się także, w jaki sposób można zarabiać na obrocie domenami.

Koszty domen w zależności od rejestratora

W zależności od danego rejestratora domeny, cennik może się różnić. Jednocześnie chcę Cię uczulić na wszelkiego rodzaju pakiety i promocje. Żeby wiedzieć, ile kosztuje utrzymanie domeny, trzeba przeanalizować nie tylko cenę rejestracji domeny – ale także koszt jej przedłużenia na kolejny okres abonamentowy. 

Jeżeli kupujesz domeny w pakiecie, początkowo może Ci się wydawać, że to prawdziwa okazja. Pamiętaj jednak o tym, że w takiej sytuacji przeważnie prezentowana jest wyłącznie cena domeny na rok. 

Problem pojawi się po upływie 12 miesięcy, kiedy to będzie trzeba wszystkie te nazwy przedłużyć. W takich sytuacjach, gdy następuje odnowienie domeny, cena może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Utrzymanie pakietu domen może być wówczas sporym ciosem dla budżetu.

Dobra domena to oczywiście jeden z fundamentów widocznej i użytecznej strony internetowej. Warto jednak unikać rozmaitych sztuczek marketingowych – i podjąć rozsądną decyzję. 

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »