KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Sklep na Prestashop – zmiana domeny. Jak się za to zabrać?

Konieczność zmiany domeny może pojawić się w różnych sytuacjach. Przeważnie nowe adresy wprowadza się np. wraz z rozwojem e-sklepu. A jak przeprowadzić tę czynność, gdy Twój sklep jest na PrestaShop? Zmiana domeny w takiej sytuacji wcale nie musi być skomplikowana.

Domeny

Silnik PrestaShop jest wykorzystywany przez wiele małych i średnich sklepów internetowych. PrestaShop nie jest jednak oferowany w ramach SaaS, oznacza to, że konieczne jest posiadanie przynajmniej podstawowych kompetencji do utrzymywania takiego sklepu. Jakie kwestie mogą wiązać się z pewnymi trudnościami, gdy ma się sklep na PrestaShop? Zmiana domeny jest z pewnością jedną z nich. 

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

PrestaShop – zmiana domeny, jak się za to zabrać?

PrestaShop to silnik sklepu internetowego, udostępniany jako oprogramowanie typu open-source. Rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością, ze względu m.in. na mnóstwo przydatnych funkcji, możliwość szerokich modyfikacji oraz ogromną społeczność skupioną wokół tego projektu.

Gdy np. decydujesz się na zakup nowej domeny dla swojego sklepu internetowego, konieczne jest zaktualizowanie konfiguracji sklepu. Informacje o domenie należy dodać do panelu także wtedy, gdy wykonujesz pierwszą konfigurację e-sklepu.

Pamiętaj jednak, że sama zmiana domeny w panelu nie sprawi jeszcze, że dana nazwa będzie wskazywać na odpowiednią zawartość. Konieczne jest także przeprowadzenie konfiguracji w panelu domeny oraz panelu hostingu.

W tym celu – po zalogowaniu się do panelu domeny wskaż adres serwerów DNS swojego hostingodawcy. A jeżeli wraz ze zmianą domeny chcesz przenieść sklep na inny serwer, zapoznaj się z wpisem Przeniesienie domeny na inny serwer. Pamiętaj o tym, że teraz trzeba poczekać jeszcze na propagację DNS, która może potrwać do 24 godzin.

Gdy te kroki zostaną wykonane i zakończy się propagacja DNS, wystarczy zalogować się do panelu ustawień PrestaShop, a następnie wybrać Preferencje, po czym kliknąć w Ruch. Znajdź na ekranie opcję Ustaw URL sklepu i… wprowadź nową domenę. Po wprowadzeniu zmian – po prostu kliknij Zapisz.

O czym trzeba pamiętać?

Zmiana domeny nie różni się znacząco od tej, którą wykonuje się np. w przypadku sklepu na WordPress. Tak naprawdę – samo przeniesienie domeny odbywa się za pośrednictwem edycji w panelu domeny lub panelu hostingowego. Zmiana adresu URL w silniku sklepu – która jest bardzo istotna dla poprawnego funkcjonowania witryna – jest tak naprawdę banalnie prosta.

Zmiana domeny pociąga za sobą także zmianę adresu URL plików zamieszczanych na stronie. Jeżeli stosujesz linki absolutne (inaczej nazywane bezwzględnymi), musisz dokonać ręcznie zmiany każdego linku (oczywiście możesz się przy tym wspomóc rozmaitymi wtyczkami). Jeżeli stosujesz linki względne (czyli np. /zdjecia/plik.jpg zamiast twojastrona.pl/zdjecia/plik.jpg) – wówczas nie będzie potrzeby dokonywania takich zmian.

Pamiętaj o tym, że po zakończeniu zmiany domeny, należy wyłączyć tryb serwisowy w PrestaShop. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, gdy tylko konfiguracja zostanie wprowadzona w panelu sklepu.

Jak widzisz – gdy masz sklep oparty na PrestaShop, zmiana domeny to czynność, która zajmie Ci zaledwie kilka minut. Nie wiąże się to z koniecznością wykonania wielu skomplikowanych kroków – tak jak to bywa w przypadku przenoszenia całego sklepu na inny serwer.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »