KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Wiek domeny – jak go sprawdzić i jakie ma znaczenie?

Domena musi być nie tylko przystępna i łatwa do zapamiętania. Istotne jest także to, aby miała odpowiednią renomę. Wiek domeny to jeden z bardzo istotnych czynników dla jakości danego adresu internetowego. Co to jest i jak go sprawdzić?

Domeny

Czy domena jest jak wino i z wiekiem zwiększa swoją wartość? Niekiedy faktycznie tak jest. Jednak, żeby wiek domeny pozytywnie wpływał na jej wartość, konieczne jest także zadbanie o dobry profil linków przychodzących oraz wartościową treść na stronie. Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu. 

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Wiek domeny – co to takiego?

Wiek domeny (domain age) to czas, jaki minął od jej pierwszej rejestracji. Data ta jest zapisywana w rejestrze domen i nie można jej w żaden sposób zmienić. Mogłoby się wydawać, że data rejestracji to tylko jeden z wielu szczegółów – ale prawda jest taka, że ma on wpływ m.in. na postrzeganie domeny przez algorytmy Google (ale o tym później).

Domeny mają swój cykl życia. Pojawiają się one dopiero w momencie zakupu – czyli zarejestrowania, które odbywa się z inicjatywy abonenta, a za pośrednictwem rejestratora domeny. Następnie abonent staje się jej “właścicielem” – ale jest nim jedynie tak długo, jak ją opłaca. 

W momencie, w którym abonent nie zdecyduje się na jej odnowienie, rozpoczyna się proces jej wygaszania. Po upływie określonego czasu, domena może trafić w ręce kogoś innego. Często dzieje się tak, że domeny, które mają dłuższą historię – spotykają się z większym zainteresowaniem.

Znaczenie wieku domeny

Czy wiek ma znaczenie? W przypadku domen, śmiało można powiedzieć, że tak. Wiek jest istotny dla widoczności strony w wyszukiwarkach. Wprawdzie Google nie wskazuje domain age jako kluczowego wskaźnika podczas oceny jakości stron, to jednak specjaliści SEO bardzo cenią sobie ten wskaźnik. 

Dlaczego? Otóż dłuższy wiek domeny oznacza:

Zatem widać, że w zdecydowanej większości przypadków zasada wygląda następująca: im starsza domena – tym lepiej. Jednak oczywiście istnieją od tego wyjątki. Jeżeli domain age jest duży, ale przez te lata strona internetowa służyła wyłącznie do reklamy czy nawet publikowała spamerskie treści, to nic nikomu po wieku, skoro jakość strony będzie do niczego.

Jak sprawdzić wiek domeny?

Jak już wiesz, data rejestracji domeny jest zapisywana w rejestrze domen. Nie oznacza to jednak, że musisz kontaktować się w tym celu z NASK. Jeżeli zastanawiasz się jak sprawdzić wiek domeny, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki WhoIs – to jeden z najprostszych sposobów, aby zdobyć podstawowe info o domenie.

Wpisując adres strony w wyszukiwarkę WhoIs sprawdzisz nie tylko wiek domeny, ale także to, kto jest jej właścicielem oraz kiedy upływa obecny okres rozliczeniowy.

Jeżeli chcesz sprawdzić kiedy zarejestrowana została dana nazwa, możesz skorzystać także z innych rozwiązań, np.:

Wiek domeny to jeden z istotnych czynników, które brane są pod uwagę podczas wyceny domeny na rynku wtórnym. Jeżeli zastanawiasz się nad sprzedażą domeny, którą masz od wielu lat – jej długą historię na pewno możesz wykorzystać jako spory atut.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »