KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Jak sprzedać domenę? Sprzedaż domeny internetowej krok po kroku

Gdy zamierzasz uruchomić stronę internetową – zakup domeny jest jedną z pierwszych rzeczy, o których trzeba pomyśleć. Jednak posiadaną domenę można sprzedać – gdy już jej nie używasz lub po prostu chcesz na niej zarobić. Przekonaj się, w jaki sposób sprzedać domenę.

Domeny

Co do zasady – domena należy do abonenta tak długo, jak ją opłaca. Zatem, jeżeli chcesz z niej korzystać musisz pamiętać o jej przedłużeniu na kolejny okres abonamentowy. Jeżeli zdecydujesz się zrezygnować z danej nazwy – możesz jej po prostu nie przedłużyć. Wówczas, gdy domena wygaśnie, trafi ona z powrotem do puli wolnych domen.

Jednak możesz też sprzedać domenę w trakcie okresu abonamentowego. Niekiedy sprzedaż domeny może się to okazać sposobem na zarobienie dużych pieniędzy. Jak się za to zabrać?

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Krok 1 – wycena domeny

Ile jest warta Twoja domena? Określenie tej kwoty może być niełatwe. W końcu na cenę domeny wpływ ma ogrom czynników, takich jak:

Oczywiście możesz próbować wycenić domenę “na oko”, jednak późniejsza konfrontacja z rzeczywistością może okazać się bolesna. Zdecydowanie lepiej jest skorzystać np. z opcji wyceny domeny na giełdach domen (np. Aftermarket.pl) lub forach internetowych (np. di.pl). 

Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie np. z Allegro – możesz wystawić domenę na sprzedaż z wysoką ceną minimalną. W ten sposób jesteś w stanie mniej więcej określić zarówno zainteresowanie domeną, jak i poznać cenę, jaka jest możliwa do osiągnięcia.

Więcej na temat określenia wartości domeny dowiesz się z wpisu: Wycena domeny – jak sprawdzić, jaką wartość ma Twoja domena?

Krok 2 – znalezienie kupca

Może się zdarzyć, że po Twoją domenę sam zgłosi się zdeterminowany kupiec. Znajdzie dane do Ciebie sprawdzając info o domenie we WHOIS i odezwie się z przygotowaną wyceną i sposobem na przejęcie domeny Oczywiście życzę Ci tego z całego serca – jednak nie zawsze tak to wygląda w rzeczywistości.

Żeby znaleźć kupca na domenę najczęściej trzeba zacząć od zamieszczenia ogłoszenia. Gdzie to zrobić? Na pewno niezwykle pomocna będą w tym wypadku:

Krok 3 – przekazanie domeny nabywcy

OK – gdy już wiesz, ile jest warta Twoja domena oraz masz na nią zdecydowanego kupca, możesz dokonać jej formalnej sprzedaży. Pamiętaj jednak, że domeny nie sprzedaje się za pomocą standardowej umowy kupna-sprzedaży. Do przeniesienia praw własności, niezbędna jest cesja

Aby dokonać cesji domeny, musisz przygotować odpowiedni wniosek, w którym zawrzesz swoje dane oraz dane nabywcy. Następnie należy taki dokument złożyć u rejestratora – możesz to zrobić elektronicznie lub listownie. Pamiętaj, że aby dokonać cesji, nabywca musi mieć założone konto u Twojego operatora domeny. 

Po złożeniu wniosku, następuje przekazanie praw do domeny. Aktualizowane są wszelkie dane zamieszczane w rejestrze domen. Po tym kroku, nowy abonent ma prawo do dysponowania danym adresem.

Jak sprzedać domenę? Najlepiej zrobić to bezpiecznie, dlatego podczas tej czynności warto zadbać o odpowiednie mechanizmy chroniące. Rozsądnie jest skorzystać z funkcji Escrow – dzięki której prawo do domeny zostanie wydane kupującemu dopiero po uregulowaniu płatności. 

Zastosowanie takiego depozytu sprawia, że obie strony transakcji są maksymalnie zabezpieczone. Takie rozwiązanie jest stosowane podczas sprzedaży, która odbywa się np. za pośrednictwem giełdy domen.

Więcej na temat przekazania praw do własności domeny możesz przeczytać we wpisie: Cesja domeny – czyli jak przenieść prawa do domeny na inną osobę? Tam też dokładnie opisane zostały dodatkowe obostrzenia, z którymi możesz się zetknąć w przypadku cesji domen zagranicznych.

Sprzedaż domen internetowej wcale nie jest skomplikowana. Oczywiście pamiętaj o tym, że może trochę potrwać zanim znajdziesz kupca. Jeżeli jednak dysponujesz dobrą domenę – możesz liczyć, że prędzej czy później uda Ci się ją sprzedać z zyskiem.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »