KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Domeny polskie – z jakich domen korzysta się w Polsce?

W Polsce zdecydowanie najczęściej spotkasz się ze stronami internetowymi, które kończą się rozszerzeniem .pl. Odwiedzający spodziewa się, że zawartość takiej witryny jest w języku polskim i jest ona przeznaczona dla użytkownika z Polski. Czy faktycznie tak jest?

Domeny

W Polsce zdecydowanie najczęściej spotkasz się ze stronami internetowymi, które kończą się rozszerzeniem .pl. Odwiedzający spodziewa się, że zawartość takiej witryny jest w języku polskim i jest ona przeznaczona dla użytkownika z Polski. Czy faktycznie tak jest?

Jeżeli przygotowujesz stronę, które odbiorcą ma być Polak – to zapewne zamierzasz przygotowywać treści w języku polskim. Dzięki rozszerzeniu .pl możesz to łatwo komunikować. 

Jednak ważne są tutaj dwie kwestie – domena .pl wcale nie musi świadczyć o tym, że strona przeznaczona jest dla Polaka. A druga – nie tylko domena .pl może być trafnym wyborem dla takiej witryny.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Domeny polskie – czyli jakie?

Rozszerzenia domen odnoszą się do końcówek, które mieszczą się po nazwie w adresie witryny. Każdy kraj ma swoje własne rozszerzenie – więcej przeczytasz o tym w artykule o domenach krajowych.

W Polsce domeną krajową najwyższego rzędu (ccTLD) jest .pl. Właśnie to rozszerzenie jako pierwsze przychodzi do głowy, gdy myśli się o stronie internetowej. Taka domena została przydzielona Polsce przez ICANN czyli Internet Corporation for Assigned Names and Numbers. W Polsce za prowadzenie rejestru domen i ich delegowanie odpowiada NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa).

Choć domena polska kojarzy się przede wszystkim z końcówką .pl, to jednak to wcale nie wyczerpuje katalogu rozszerzeń stosowanego w naszym kraju. 

Nie tylko domeny najwyższego szczebla

Domeny dzieli się na różne sposoby – jednak jeden z popularniejszych odnosi się do podziału na domeny najwyższego poziomu TLD i drugiego poziomu SLD. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule dotyczącym rozszerzeń domen internetowych.

W Polsce – oprócz domen krajowych – możesz korzystać także z domen funkcjonalnych i regionalnych (funkcjonujących jako rozszerzenia drugiego poziomu).

Polskie domeny funkcjonalne

Oprócz domeny *.pl w Polsce stosuje się następujące domeny funkcjonalne:

Polskie domeny regionalne

W Polsce spotkasz się także z domenami regionalnymi – wskazującymi na lokalny zasięg oddziaływania danej witryny. Takie rozszerzenia to:

Domeny polskie – nie tylko dla firm z Polski

Wydaje Ci się, że widząc domenę zakończoną .pl masz pewność, że jest to strona przeznaczona na rynek polski? Cóż – nikt nie daje takiej gwarancji, ponieważ domena może być z powodzeniem wykupiona przez podmioty zagraniczne. W Polsce nie ma w tym temacie żadnych restrykcji.

W związku z tym, może się zdarzyć, że pewne firmy zdecydują się na wybór rozszerzenia .pl ze względu na atrakcyjność skrótu – a nie faktyczną zawartość przeznaczoną dla polskiego odbiorcy.

Brak restrykcji przy zakupie domeny przez zagraniczny podmiot jest też dużym plusem dla polskiego użytkownika. Dzięki temu firmy spoza Polski mogą bez trudu przygotowywać strony na język polski i publikować je w czytelnym i wygodnym rozszerzeniu.

Domena polska najczęściej świadczy o zawartości przeznaczonej dla polskiego użytkownika. A co zrobić, jeżeli chcesz zaakcentować swój ponadnarodowy charakter? W takim wypadku warto zainteresować się domenami globalnymi oraz domeną .eu.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »