Info o domenie – czyli czego dowiesz się dzięki WhoIs?
Skąd zdobyć info o domenie z WHOIS? Aby dowiedzieć się podstawowych informacji na temat danego adresu internetowego nie musisz kontaktować się z rejestrem. Wystarczy skorzystać z funkcji WhoIs. Zobacz, jakie to proste.
Domena pełni funkcje adresu strony internetowej. Dzięki niej możliwe jest wywołanie strony internetowej poprzez wpisanie adresu do przeglądarki. Domena jest unikalna, a pod jednym adresem – może znajdować się tylko jedna zawartość.
Żeby było to możliwe – konieczne jest prowadzenie odpowiedniego rejestru – w którym znajdują się najważniejsze informacje dotyczące konkretnej domeny. Dzięki temu nie dochodzi np. do duplikowania nazw, ani przejęć domen. To właśnie z takiego rejestru możesz zaczerpnąć info o domenie.
Info o domenie – czyli co?
Domeny nie istnieją jako odrębne byty – dopóki nie zostaną zarejestrowane. Aby zarejestrować daną nazwę – trzeba ją opłacić u rejestratora. Jednak jesteś jej właścicielem jedynie tak długo, jak ją opłacasz – nie jest więc to adres przydzielony komuś na zawsze. Gdy zapoznasz się z cyklem życia domen – zauważysz, że mogą one ulegać wygaszaniu, można także obracać domenami na rynku wtórnym.
W związku z tym nierzadko pojawia się sytuacja, w której potrzebne jest zdobycie info o domenie. Może to być niezbędne np. wtedy, gdy:
- chcesz skontaktować się z właścicielem domeny – bo np. interesuje Cię jej zakup lub też zawartość danej strony jest obraźliwa;
- chcesz dowiedzieć się, kiedy dana domena została zarejestrowana – by dowiedzieć się, jak długo dana strona jest dostępna w sieci;
- chcesz sprawdzić, czy na daną domenę jest ustawiona opcja – bo chcesz zobaczyć, czy ktoś jest zainteresowany wykupieniem danej nazwy od obecnego właściciela.
W takiej sytuacji trzeba zerknąć do rejestru domen. Jednak nie oznacza to, że musisz kontaktować się z NASK (instytucją prowadzącą krajowy rejestr domen) z prośbą o udostępnienie info domeny. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki WhoIs.
Jak sprawdzić WhoIs domeny?
WhoIs to nazwa stosowana na wyszukiwarkę informacji w rejestrze domen. Jest ona udostępniona publicznie – może z niej skorzystać każdy użytkownik Internetu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę konkretny adres, aby uzyskać podstawowe info o domenie.
Sprawdzisz w niej:
- jaki jest status domeny – czyli czy jest ona aktywna, czy też nie;
- datę zarejestrowania – czyli datę, w której została opłacona po raz pierwszy;
- datę ostatniej modyfikacji – czyli kiedy były wprowadzone zmiany (czy to konfiguracyjne, czy związane z przeniesieniem praw do domeny);
- koniec aktualnego okresu rozliczeniowego – czyli kiedy domena zacznie być wygaszana (o ile do tego czasu nie zostanie ponownie opłacona);
- adresy serwerów DNS – czyli na jakich serwerach domena jest utrzymywana;
- abonenta – czyli kto jest właścicielem (abonentem) danego adresu. Ze względu na ochronę danych osobowych, taka informacja jest ukrywana, gdy abonentem jest osoba fizyczna;
- rejestratora – czyli jaka firma obsługuje domenę pod kątem technicznym i finansowym.
Jak działa WhoIs?
Jak widzisz – dzięki WhoIs każdy może zdobyć informacje dotyczące właściciela domeny. Jednak jak działa ta funkcja?
Tak naprawdę WhoIs to nazwa protokołu TCP stosowanego do otrzymania odpowiedzi po wysłaniu zapytania do rejestru domen. Zatem wprowadzając zapytanie – oczekujesz aż zostanie ono obsłużone przez rejestr – co trwa maksymalnie kilka sekund.
Jednak nie ma jednego rejestru domen, a kilka współpracujących ze sobą rejestrów. Z tym faktem wiąże się jeszcze jedna kwestia – w zależności od domeny, musisz korzystać z innej wyszukiwarki.
- Dla domen polskich, należy korzystać z wyszukiwarki WhoIs obsługiwanej przez NASK.
- Dla domen .eu – będzie to EurId.
- Dla domen globalnych – jest to WhoIs prowadzony przez ICANN.
Dzięki WhoIs, możesz zdobyć najważniejsze info o domenie. Funkcja ta umożliwia szybkie skontaktowanie się z administratorem strony – bez konieczności bezpośredniego kontaktu z podmiotem prowadzącym rejestr.