KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Odnowienie domeny – co to takiego i kiedy się na nie zdecydować?

Domena jest wykupywana na dany okres rozliczeniowy. Gdy skończy się jej ważność – należy ją odnowić. Zobacz, na czym polega ta procedura i dlaczego jest ona taka ważna dla Twojej strony internetowej.

Domeny

Odnowienie domeny to czynność, z którą każdy administrator strony mierzy się… niemal każdego roku. Żeby domena należała do abonenta, musi ona być przez niego opłacona. Odnowienie to właśnie zapłacenie za korzystanie z adresu na kolejny okres rozliczeniowy.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Odnowienie domeny – czym jest?

Domeny mają swój cykl życia. Pojawiają się dopiero w momencie, gdy zostaną przez kogoś zarejestrowane – jednak funkcjonują tak długo, jak je opłacasz. 

Okres rozliczeniowy domeny wynosi najczęściej jeden rok. Gdy zbliżasz się do jego końca musisz pamiętać o opłaceniu adresu na kolejne 12 miesięcy. Czynność ta nazywa się właśnie odnowieniem domeny. W potocznym języku mówi się jeszcze o przedłużeniu jej ważności. 

Jeżeli nie odnowisz domeny w terminie – przestanie ona działać i zacznie wygasać. W konsekwencji – Twoja strona nie będzie już widoczna pod danym adresem. Jeżeli w tym “buforowym” okresie nie dokonasz jej reaktywacji – trafi ona do puli nazw wolnych. W związku z tym każdy będzie w stanie ją wykupić.

Pamiętaj, że przedłużenie domeny wymaga jej opłacenia. Jeżeli nie uregulujesz należności w terminie określonym przez rejestratora, domena nie zostanie przedłużona. 

Dlatego trzeba bezwzględnie pilnować okresów rozliczeniowych domen internetowych. W przeciwnym wypadku osoba, zainteresowana przechwyceniem danej domeny będzie w stanie łatwo to zrobić – a Ty przestaniesz być właścicielem domeny.

Jak przebiega odnowienie domeny?

Jako, że pod pojęciem odnowienia domeny kryje się tak naprawdę jej przedłużenie na kolejny rok, czynność ta wygląda bardzo podobnie do zakupu domeny. Gdy zbliża się koniec okresu rozliczeniowego, Twój rejestrator prześle Ci wiadomość, w której poinstruuje Cię, co musisz zrobić, aby przedłużyć domenę. Najczęściej – otrzymasz dane do płatności lub wystawioną fakturę pro forma, którą należy opłacić we wskazanym terminie. 

Możesz także zdecydować się na samodzielne przedłużenie domeny. Żeby to zrobić, należy zalogować się do panelu klienta oraz kliknąć opcję przedłużenia/odnowienia danej nazwy. Przebieg tej czynności może się różnić w zależności od konkretnego operatora – jednak zawsze jej meritum opiera się na opłaceniu domeny na kolejny okres rozliczeniowy. 

Niektórzy rejestratorzy umożliwiają opłacenie domeny na kilka lat do przodu. Jeżeli nie chcesz obawiać się o to, że przez roztargnienie zapomnisz zapłacić za usługę – może to być bardzo dobre rozwiązanie. 

Automatyczne odnowienie domeny – co to takiego?

Dla osób, które nie chcą mieć na głowie terminów ważności swoich domen, wygodną opcją może okazać się automatyczne odnowienie domeny. Takie rozwiązanie polega na tym, że gdy tylko zakończy się obecny okres abonamentowy, usługa zostanie przedłużona na kolejny rok – a płatność zostanie automatycznie pobrana z karty płatniczej.

Żeby można było włączyć taką opcję, konieczne jest podpięcie karty płatniczej lub kredytowej do konta klienta. W takim wypadku płatność będzie pobierana dopiero w momencie, w którym upłynie termin ważności danego adresu. 

Korzystając z takiego rozwiązania musisz pamiętać o tym, że domeny będą automatycznie odnawiane jedynie tak długo, jak długo ważna jest Twoja karta płatnicza. Musisz pamiętać o aktualizowaniu takich danych w przypadku ich zmiany.

Jak sprawdzić ważność domeny?

Żeby sprawdzić, kiedy kończy się obecny okres rozliczeniowy, wystarczy zalogować się do panelu obsługi domeny u danego rejestratora. Przeglądając listę domen, których jesteś abonentem, przy każdej z nazw powinien być wskazany jej termin ważności.

Inna metoda na sprawdzenie ważności domeny przed jej odnowieniem polega na zajrzeniu do WhoIs. Korzystając z takiej funkcji, wystarczy że wpiszesz adres w wyszukiwarce, a zostanie Ci wyświetlone podstawowe info o domenie

Nie tylko zobaczysz, kiedy kończy się okres rozliczeniowy domeny, ale też sprawdzisz, czy ktoś założył opcję na domenę (czyli chce ją przejąć, gdy przestanie należeć do Ciebie). Pamiętaj, że z tego rozwiązania możesz skorzystać nie tylko Ty – jako administrator domeny – ale każdy użytkownik Internetu.

Żeby użyć wyszukiwarki WhoIs odwiedź:

Chcesz zdobyć więcej informacji na ten temat? Dowiedz się więcej na temat tego, jak możesz sprawdzić ważność domeny.

Odnowienie domeny to czynność, która jest czymś zupełnie powszechnym dla administratorów stron internetowych. Jeżeli będziesz przestrzegać terminów – przedłużenie nazwy na kolejny rok nie powinno przysporzyć Ci żadnych trudności.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »