KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Ważność domeny – po co i jak sprawdzić ważność domeny?

Możesz być abonentem domeny tak długo, jak ją opłacasz. W momencie, w którym przestaniesz płacić abonament – przestajesz być jej administratorem. Jak sprawdzić ważność domeny, aby nie przegapić tego istotnego terminu?

Domeny

Jeżeli przekroczysz termin opłacenia domeny na kolejny okres rozliczeniowy – możesz ściągnąć na siebie pewne nieprzyjemności. Jeżeli administrujesz nazwą o dużym potencjale – taki adres może być przejęty np. przez osoby zarabiające na domenach

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Ważność domeny – co to takiego?

Gdy mowa o ważności domeny, tak naprawdę chodzi o koniec jej okresu rozliczeniowego. Gdy rejestrujesz domenę, opłacasz jej obsługę na – najczęściej – 12 miesięcy do przodu. Gdy upłynie ten czas – konieczne jest odnowienie domeny, czyli jej przedłużenie na kolejny rok. Oczywiście warto mieć na uwadze, że w przypadku niektórych adresów domen zagranicznych, konieczna może być rejestracja na np. przynajmniej 2 lata.

Zatem, jeżeli nie chcesz, żeby Twojej domenie groziło przejęcie, musisz zawsze pamiętać, aby nie przekroczyć jej terminu ważności. Szczególnie, gdy zarządzasz wieloma domenami, musisz pamiętać, aby taki termin nie wyleciał Ci z głowy. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak sprawdzić kiedy dana domena zacznie wygasać.

Jak sprawdzić ważność domeny?

Żeby sprawdzić ważność domeny, wystarczy zalogować się do panelu klienta u swojego rejestratora domeny. Tam – wśród wykupionych usług – znajduje się lista wszystkich domen, których jesteś administratorem (oczywiście – u tego konkretnego rejestratora). Obok każdej z nazw pojawia się także termin, do którego dana domena została opłacona. 

Możesz to zrobić także w inny sposób – korzystając z ogólnodostępnej bazy WhoIs. Wpisując adres strony do takiej wyszukiwarki, otrzymasz podstawowe info o domenie. Wśród prezentowanych informacji znajdziesz także dane dotyczące okresu ważności danej nazwy. 

Pamiętaj o tym, że taka wyszukiwarka jest dostępna dla wszystkich. W związku z tym każda osoba zainteresowana Twoją domeną, może dokładnie sprawdzić, do kiedy jest ona opłacona. Taka informacja będzie szczególnie istotna dla kogoś, szczególnie, kto jest zainteresowany przechwyceniem domeny.

Konsekwencje przekroczenia terminu

Jeżeli nie odnowisz domeny – stracisz do niej prawo. Prawda jest jednak taka, że nie wystarczy przegapić terminu o 1 dzień, żeby stracić adres. Gdy ważność domeny się skończy, ulega ona wyłączeniu – oznacza to, że przestaje ona prowadzić np. do strony internetowej.

Jednak – jako dotychczasowy administrator domeny – dalej możesz ja opłacić i odnowić. W przypadku domen o rozszerzeniu krajowym masz na to 30 dni. Jeżeli przez ten czas Twój przelew nie wpłynie na rachunek rejestratora domen, adres trafia do puli nazw wolnych.

Rejestratorzy domen dbają o to, żeby abonenci nie zapomnieli o tym, kiedy upływa ważność domeny. Jako administrator otrzymasz z pewnością wiadomości z przypomnieniem o zbliżającym się końcu obecnego okresu rozliczeniowego. Zapewne otrzymasz fakturę pro forma, ze wskazanym terminem płatności za odnowienie adresu.

Pamiętaj jednak, że w takich sytuacjach kolejny ruch jest zawsze po Twojej stronie. Jeżeli nie opłacisz domeny u rejestratora – w końcu zostanie ona uwolniona. Po jej wygaśnięciu (wydłużonym o określony okres buforowy), trafi ona do puli nazw wolnych, w związku z czym będzie ona dostępna dla każdego zainteresowanego.

Możesz zdecydować się także na automatyczne odnowienie domeny. W takim wypadku do Twojego konta klienta musi być podpięta karta płatnicza lub kredytowa. Wówczas płatność zostanie naliczona w momencie przedłużenia domeny na kolejny okres.

Ważność domeny – czyli moment, do którego jest ona opłacona – jest bardzo istotna dla każdego administratora strony internetowej. Jeżeli nie chcesz stracić praw do swojego adresu – koniecznie monitoruj, kiedy upływa ten termin.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »