Przechwytywanie domen – jak zdobyć adres, na którym Ci zależy?
Masz już wymarzoną nazwę dla swojej domeny, ale okazuje się, że… jest już zajęta? Nie musi to oznaczać, że jesteś na straconej pozycji. Możesz zdecydować się na przechwycenie takiej domeny. Na czym polega taka procedura i czy warto z niej korzystać?
Domena należy do aktualnego abonenta tak długo, jak jest przez niego opłacana. Gdy obecny właściciel nie opłaci kolejnego okresu – po pewnym czasie wraca ona na rynek. Przechwycenie domeny to tak naprawdę zadbanie o to, aby to właśnie do Ciebie trafił dany adres, gdy obecny abonent z niego zrezygnuje. Jak to działa?
Przechwycenie domeny – co to takiego?
Przechwytywanie domeny to usługa oferowana przez niektórych pośredników – często przez giełdy domen, a niekiedy przez “brokerów” domenowych. Gdy zdecydujesz się na taką usługę zgłaszasz chęć przejęcia praw do domeny, gdy tylko obecny właściciel przestanie ją opłacać.
Oczywiście trzeba zaznaczyć, że przechwycenie domeny nie jest działaniem natarczywym wobec obecnego abonenta. Taki proces nie wiąże się z żadnymi naciskami na właściciela nazwy. To po prostu usługa, dzięki której zdecydowanie zwiększasz szansę na zdobycie adresu, który jest dla Ciebie istotny.
A po co przechwytywać domenę? Taka usługa jest wykorzystywana przede wszystkim w celu:
- zdobycia adresu o dobrej historii i renomie – co jest istotne dla SEO;
- wykupieniu nazwy ważnej dla firmy, bloga czy innego wydawcy – ze względu na atrakcyjną, łatwą do zapamiętania nazwę.
Jak widzisz – domeny mogą być “obiektywnie dobre”, w związku z tym na dany adres może być wielu chętnych. Skorzystanie z przechwytywania domen jest więc rozsądnym rozwiązaniem, jeżeli naprawdę zależy Ci na przejęciu adresu.
Opcja a przechwytywanie
Sprawdzając podstawowe info o domenie (WHOIS), możesz dowiedzieć się, kto jest aktualnym abonentem domeny oraz kiedy kończy się aktualny okres rozliczeniowy. W takim miejscu znajdziesz także informację odnośnie opcji na domeny. Co to takiego?
Opcja na domenę to jedno z najlepszych rozwiązań, jeżeli chcesz przejąć dany adres internetowy. Gdy zgłosisz opcję na domenę – masz do niej pierwszeństwo, gdy tylko aktualny abonent rezygnuje z jej dalszego opłacania. Można powiedzieć, że jest to forma rezerwacji domeny na rynku wtórnym.
W związku z tym jednym z podstawowych sposobów na przejęcie domeny, jest założenie na nią opcji. Taka usługa jest oferowana przez wybranych rejestratorów domen. Po wyszukaniu adresu, którym jesteś zainteresowany możesz uruchomić opcję np. na rok, dwa lub trzy lata. Po opłaceniu opcji – przez określony czas masz prawo “pierwokupu” domeny. Oznacza to, że nawet inne osoby chcące przejąć domenę nie zrobią tego “za Twoimi plecami”.
Jak przechwycić domenę?
Jednak przechwytywanie domeny może odbywać się także za pośrednictwem rozmaitego rodzaju pośredników. W sieci istnieje kilka serwisów zajmujących się szeroko pojętym obrotem domenami z drugiej ręki.
Takie giełdy domen serwisy to np.:
Głównym atutem tego typu serwisów jest prowadzenie przez nich bazy domen, które są aktualnie wygaszane. Oznacza to, że możesz sprawdzić, które adresy będą dostępne do przechwytu w najbliższym czasie. Dzięki temu nie musisz ręcznie śledzić, kiedy np. wygasa okres ważności popularnych domen generycznych.
Jak wygląda przechwytywanie domen w takich serwisach? Gdy znajdziesz uwolniony adres, który jest dla Ciebie interesujący, możesz go po prostu wykupić (o ile nikt Cię w tym nie ubiegnie).
Gdy natomiast na daną wygasającą domenę jest więcej chętnych – wówczas możesz wyrazić chęć zakupu i zostać zaproszonym do licytacji. W takiej sytuacji osoba, która zaoferuje najwyższą kwotę – przechwyci dany adres.
A co w sytuacji, gdy wśród wygasających domen prezentowanych w danym serwisie nie ma nazwy, która Cię interesuje? Możesz skorzystać z funkcji przechwycenia konkretnego adresu. W takiej sytuacji wskazujesz, jaki adres chcesz przejąć, a serwis dokona próby przejęcia za Ciebie. Następnie możliwe są 2 opcje:
- jeżeli się to uda – domena będzie przypisana do Twojego konta w serwisie, oczekując na jej opłacenie (najczęściej masz na to zaledwie kilka dni). Cena często obejmuje zarówno samo przejęcie adresu, jak i jego utrzymanie przez najbliższy rok;
- jeżeli się to nie uda – otrzymasz informację, że próba przejęcia się nie powiodła. Najczęściej w takiej sytuacji nie będzie od Ciebie pobrana prowizja.
Co jak nie przechwyt domeny?
Przechwyt domen nie sprawdza się we wszystkich sytuacjach. Musisz pamiętać o tym, że jeżeli dotychczasowy abonent dalej będzie opłacać usługę – to zarówno opcja, jak i usługa przechwytu nie zadziała.
Co pozostaje Ci w takiej sytuacji? Możesz po prostu skontaktować się z obecnym właścicielem i złożyć mu ofertę odkupienia domeny. Być może odpowiednia suma przekona go do sprzedaży danej nazwy.
Czy warto przechwytywać domeny? W wielu sytuacjach tak. W końcu możesz znaleźć wymarzony adres dla swojego bloga, ale możesz także zdobyć domenę z odpowiednią historią i wypracowaną renomą. Pamiętaj jednak, że aby taka usługa miała szansę przynieść oczekiwany skutek – potrzeba nie tylko Twojej chęci przejęcia adresu, ale również… rezygnacji z dalszego opłacania domeny przez obecnego właściciela.