KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Jak sprawdzić historię domeny? To prostsze niż myślisz

Historia domeny to jeden z najważniejszych czynników, które mają wpływ na wartość danej nazwy. W końcu nie bez znaczenia jest to, jak długo dany adres funkcjonuje w sieci oraz do jakich treści prowadzi. Zobacz, jak sprawdzić historię domeny i co może z niej wynikać.

Domeny

Gdy chcesz kupić domenę z drugiej ręki, przed przeprowadzeniem cesji domeny, trzeba dokładnie przyjrzeć się wielu kwestiom. W końcu taki adres powinien być wsparciem dla sukcesu Twojej strony, a nie czynnikiem, który ciągnie ją w dół. Jedną z takich istotnych kwestii jest historia danej domeny – warto poświęcić trochę czasu na to, by ją dokładnie przeanalizować. Co więcej – historia adresu może być dla Ciebie ważna, także… gdy rejestrujesz “nową” domenę bezpośrednio u rejestratora domen.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Historia domeny – czyli co?

Znając cykl życia domeny, doskonale widać, że dany adres zaczyna funkcjonować dopiero w momencie, gdy zostanie zarejestrowany przez administratora. Wtedy to rejestrator przesyła odpowiednie informacje do rejestru domen

Abonent może jednak zdecydować o sprzedaży domeny innemu użytkownikowi. Może także przestać opłacać dany adres, wskutek czego domena zacznie wygasać. Jeżeli trafi się ktoś zainteresowany na przejęcie (przechycenie) domeny – może stać się jej nowym właścicielem. Jeżeli nie pojawi się nikt chętny – adres trafi do puli nazw wolnych.

Jak widzisz – domena może mieć bujną historię. Przez lata, kiedy jest aktywna, prowadzi do różnych treści. Może odnosić do stron o wartościowych treściach, w takiej sytuacji – domena wypracuje sobie dobrą pozycję w wyszukiwarkach

Jednak historia domeny nie zawsze będzie pozytywna. Kupując adres o negatywnej historii, możesz… zaszkodzić swojej stronie internetowej. Jeżeli do strony np. linkuje mnóstwo kiepskiej jakości linków, może ona być uznana za spamową. 

Może być też tak, że dana domena właśnie służyła do pozycjonowania innych (była wykorzystywana jako zaplecze dla firmy pozycjonującej). Gdy na domenę został nałożony filtr z Google, jego zdjęcie może wiązać się dla Ciebie ze sporymi uciążliwościami.

Nowa domena z historią

Historia domeny kojarzy się przede wszystkim z adresami kupowanymi “z drugiej ręki”. Prawda jest jednak taka, że jest ona równie istotna dla domen rejestrowanych bezpośrednio u rejestratora. Może się bowiem okazać, że taki adres, był już kiedyś w sieci i – wskutek jego wygaszenia – trafił do puli nazw wolnych.

Zatem – jeżeli cenisz sobie przezorność, to naprawdę warto przyjrzeć się tej kwestii, zanim zdecydujesz się na rejestrację domeny. Szczególnie, że czasem wystarczy kilka kroków, aby to sprawdzić.

Jak sprawdzić historię domeny?

Informacje na temat domeny są gromadzone w rejestrze. Na szczęście nie trzeba kontaktować się z instytucją zarządzającą takim rejestrem (w przypadku polskich stron jest to NASK), ale wystarczy skorzystać z funkcji WhoIs. Dzięki niej, trzeba tylko wpisać adres do specjalnej “wyszukiwarki”, aby uzyskać podstawowe info o domenie (WHOIS).

Żeby zdobyć informacje o:

To jednak daje Ci jednak informacje dotyczące daty pierwszej rejestracji – jednak niewiele mówi na temat tego, do jakich treści linkował dany adres.

A czy da się sprawdzić, jak – na przestrzeni lat – zmieniały się treści na danej stronie? Tak – pomoże Ci w tym WayBack Machine, pełniący funkcję archiwum internetowego. Wpisz adres strony i zobacz, jakie treści były powiązane z daną domeną na przestrzeni ostatnich lat. Dzięki temu łatwo sprawdzisz, czy nie było na niej np. spamowych reklam czy szkodliwych treści, które mogłyby zaszkodzić jej reputacji. 

Co jeszcze pomoże Ci w określeniu historii domeny?

Jednak powyższe elementy nie wystarczają do określenia potencjału domeny. Nie odnoszą się także do tego, jakie działania pozycjonujące były prowadzone dla strony internetowej.

W związku z tym, podczas analizowania historii domeny, warto wesprzeć się sprawdzeniem autorytetu domeny. To czynnik, który odnosi się m.in. do linków (zarówno ilości, jak i ich jakości) które odnoszą do danej domeny. 

Dlaczego to takie ważne? Otóż, jeżeli chcesz, aby domena z drugiej ręki przyniosła korzyści dla Twojej strony internetowej, koniecznie sprawdź, jaka jest jej konkurencyjność i potencjał w wyszukiwarkach – a to właśnie o tym mówi DA. Jeżeli strona ma nawet wiele lat, ale przez ten czas nie wypracowała sobie pozycji w wyszukiwarce – to tak naprawdę, nie masz co liczyć na dodatkowe wzmocnienia dla Twojego SEO od takiej nazwy.

W celu sprawdzenia DA skorzystaj np. z :

Przeczytaj więcej na temat tego, jak sprawdzić autorytet domeny.

Teraz, gdy już wiesz, jak sprawdzić historię domeny, widzisz, że to wcale nie jest takie trudne. Wystarczy kilka prostych kroków, aby przekonać się czy przez lata dany adres budował swoją renomę, czy raczej ją tracił.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »