KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Cybersquatting – czym jest domain squatting i jak się przed nim bronić?

Ktoś podszywa się pod Ciebie w sieci? A może ktoś wymaga od Ciebie ogromnych pieniędzy za odkupienie domeny z nazwą Twojej firmy? Sprawdź, czy nie jest to cybersquatting.

Domeny

Cybersquatting to przejaw piractwa internetowego. Ma to miejsce, gdy ktoś podszywa się pod Twoją firmę lub działa na Twoją niekorzyść, wykorzystując do tego domenę z Twoją nazwą. Zobacz, co możesz zrobić w tej sprawie.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Co to jest cybersquatting?

Nazwa cybersquatting nawiązuje do squattingu – czyli zajmowania nieruchomości przez nielegalnych lokatorów. W świecie domen mogłoby oznaczać to, że ktoś zajmuje Twoją nazwę i nie chcę jej oddać. Czy tak jest w rzeczywistości?

Cybersquatting faktycznie polega na tym, że ktoś celowo rejestruje domenę, która jest tożsama z nazwą np. firmy czy projektu. Jednak robi to w celowo negatywny sposób. 

Najczęściej cybersquatter:

Głośne przykłady cybersquattingu w Polsce to:

Jak widzisz – cybersquatting jest jednoznacznie negatywnym procederem i niewiele ma wspólnego z zupełnie legalnym zarabianiem na obrocie domenami

Pamiętaj, że cybersquattingiem nie jest sytuacja, w której ktoś ma domenę generyczną (np. turystyka.pl), która byłaby według Ciebie idealna dla Twojego projektu. Aby była mowa o cybersquattingu domena musi intencjonalnie szkodzić Twojej marce.

Metody cybersquattingu

Domain squatting ma wiele twarzy. Taki proceder może odbywać się poprzez:

Możliwy jest także tzw. typosquatting – czyli rejestrowanie domen brzmiących niemal identycznie co nazwa marki – np. Facebok.com.

Jak się chronić przed domain squattingiem?

Czy możesz się chronić przed cybersquattingiem? Zdecydowanie tak – masz do wyboru następujące metody:

Możliwe jest także skierowanie sprawy na drogę sądową, kwalifikując cybersquatting jako czyn nieuczciwej konkurencji. Taka forma jest jednak możliwa wyłącznie wtedy, gdy stronami sporu są przedsiębiorcy.

Cybersquatting to poważne zagrożenie – szczególnie dla firm o dużej popularności. Praktyka pokazuje jednak, że w takich sytuacjach przeważnie górą okazuje się właściciel znaku towarowego lub marki. Dlatego – jeżeli faktycznie zajęcie adresu nosi znamiona cybersquattingu – najlepiej jest zachować stanowczość, nie decydować się na odkupienie domeny i od razu kierować sprawę do odpowiedniego sądu.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »