Jak odkupić domenę bez problemów?
Nazwa, która Ci się podoba już jest zajęta? Nie przejmuj się – możesz jeszcze próbować ją odkupić od obecnego administratora. Zobacz, jak odkupić domenę i kiedy warto to zrobić.
Gdy już wybierzesz odpowiednią nazwę dla swojej witryny może się okazać, że ktoś w sieci Cię ubiegł. Jeżeli adres jest zajęty nie musi to oznaczać, że trzeba przebudowywać plan działań dotyczący danego bloga czy sklepu. Niekiedy – zamiast wymyślać na siłę inną nazwę – lepiej jest domenę po prostu odkupić.
Jak odkupić domenę, zajętą przez kogoś innego?
Czasem domena, którą chcesz zarejestrować dla siebie okazuje się niedostępna. Oznacza to, że dany adres jest zarejestrowany przez kogoś innego. Nie musi oznaczać to, że funkcjonuje strona pod daną nazwą – często niektóre domeny kupowane są wyłącznie w celu zarabiania na obrocie domenami.
Nie oznacza to, że jesteś na straconej pozycji. Adres można odkupić – i nie zawsze musi się to wiązać z gigantycznymi kwotami, jakie osiągają najdroższe domeny.
Jak odkupić domenę? Masz następujące wyjścia
- kontakt z właścicielem domeny – o tym, kto jest właścicielem domeny dowiesz się np. z wyszukiwarki WhoIs. Gdy już go poznasz, wystarczy skontaktować się z administratorem adresu i zaproponować mu odkupienie nazwy. Jeżeli Twoja oferta zainteresuje abonenta – możesz przejść do sfinalizowania procedury. Opcja ta zadziała jednak wyłącznie wtedy, gdy abonent domeny to firma – gdy właścicielem jest osoba fizyczna, dane nie są podawane do publicznej wiadomości;
- opcja na domenę – jeżeli nie chcesz skontaktować się z właścicielem i liczysz na to, że w końcu przestanie on opłacać domenę, możesz złożyć opcję na dany adres. W ten sposób zapisujesz się jako “pierwszy w kolejce” do danej domeny. Gdy tylko trafi ona do puli nazw wolnych, Ty będziesz mieć pierwszeństwo do jej zarejestrowania;
- przechwyt domeny – niektóre giełdy domen oferują usługę przechwytu domen. W takiej sytuacji pośrednik pomoże Ci w przejęciu praw do danej nazwy. Płatność za taką usługę zostanie uiszczona dopiero, gdy przechwyt zostanie poprawnie wykonany. Pamiętaj przy tym, że to jednak opcja na domenę ma pierwszeństwo nad przechwytem.
Jak przenieść prawa do domeny?
Sprzedaż domeny pomiędzy dwoma osobami polega na zmianie danych w rejestrze domen. Oznacza to, że nie może to być zwykła umowa kupna-sprzedaży. W takiej sytuacje przeprowadza się cesję.
W przypadku polskiej domeny wystarczy zgłosić u swojego rejestratora domeny wniosek o cesję. Sama procedura zajmie kilka minut. W przypadku niektórych domen zagranicznych można się liczyć z dodatkowymi obostrzeniami przy przenoszeniu praw do adresu. Chcesz poznać szczegóły? Przeczytaj więcej na temat cesji domeny.
Na co uważać przy zakupie domeny?
Gdy chodzi o zakup domeny z drugiej ręki, warto mieć na uwadze kilka kwestii. Trzeba dokonać wyceny domeny w oparciu o obiektywne czynniki – lepiej nie kierować się w tej kwestii wyłącznie sentymentem wobec danej nazwy.
Co może sprawić, że domena jest warta zakupu? Takie czynniki to np.:
- popularność strony – jeżeli dana witryna generuje spory ruch, to może on… pozostać na stronie, którą opublikujesz pod kupioną nazwą. To dobry sposób na zdobycie nowych odwiedzających dla swojego serwisu;
- słowa kluczowe w nazwie – domeny generyczne przeważnie uzyskują znacznie wyższe ceny na rynku wtórnym. Jest to związane z faktem, że takie nazwy są łatwe do zapamiętania i w jasny sposób odnoszą się do treści zawartych na witrynie;
- renoma – adres przez lata buduje swój autorytet domeny, co objawia się m.in. w pozycji w indeksach wyszukiwania. Jeżeli nazwa funkcjonuje w sieci przez wiele lat, a przy tym prowadzi ona do witryny z wartościowymi treściami – to taka domena może Ci sporo pomóc w pozycjonowaniu (SEO) domeny.
Odkupienie domeny od innego abonenta to często spotykana transakcja na rynku domen. Jak widzisz – wiąże się to z faktem, że wygasająca domena może nowemu użytkownikowi zaoferować sporo korzyści.