Strona na WordPress a domena. O czym warto pamiętać?
Dzięki domenie, Twoja strona jest łatwo dostępna dla użytkownika – wystarczy wpisać adres w przeglądarce, a witryna zostanie wyświetlona. A jaką rolę odgrywa nazwa w przypadku stron opartych na WordPress? Domena w tym temacie może być rozumiana na dwa sposoby.
WordPress to niezwykle popularny CMS – czyli silnik strony, umożliwiający zarządzanie jej zawartością. Dzięki niemu nie trzeba “wyważać otwartych drzwi” – zamiast tworzyć CMS od nowa, można korzystać z gotowego i często aktualizowanego rozwiązania i skupić się na designie i funkcjonalności samej strony internetowej. Dobrze jest jednak wiedzieć, że projekt WordPress odnosi się nie tylko do samego CMS’a – ale także do szerszej usługi komercyjnej.
WordPress – domena dla bloga?
Musisz wiedzieć o tym, że gdy chodzi o WordPress, usługa może mieć dwa znaczenia. Otóż jest to:
- WordPress.org – czyli bezpłatne oprogramowanie CMS, które możesz pobrać i w oparciu o nie stworzyć swoją stronę internetową;
- WordPress.com – czyli nazwa usługi internetowej, w ramach której możesz utworzyć blog lub inną stronę bezpośrednio na serwerach należących do WordPress. W tym wypadku nie musisz przejmować się kwestią przypisania domeny do hostingu – a opłacasz usługę, na którą składa się obsługa domeny i przestrzeń na serwerze usługodawcy.
W ramach WordPress.com powstało mnóstwo blogów. Domyślnie uruchamiane były one w domenie o rozszerzeniu .wordpress.com. Obecnie korzystając z tej usługi możesz wybierać z szerokiej listy rozszerzeń domen, obejmujących cały szereg domen nowego typu (np. .store czy .blog), ale także inne rozszerzenia domen globalne. Oczywiście możesz także korzystać z subdomeny w .wordpress.com.
Strona oparta na WordPress – a domena
Ogromny potencjał CMS’a WordPress sprawia, że to właśnie na nim powstaje ogromna liczba stron internetowych na całym świecie. Żeby mieć stronę na WordPressie i samodzielnie utrzymywać ja na swoim serwerze, musisz także zatroszczyć się o zakup domeny.
Czy w przypadku WordPress, domena ma wyglądać inaczej niż w przypadku “standardowych” stron? Otóż – nie. Cały proces rejestracji domeny wygląda identycznie, jak w przypadku innych witryn.
Wystarczy, że zarejestrujesz nazwę u rejestratora domen, opłacisz ją, a następnie podepniesz ją pod dany serwer – a dana nazwa będzie odnosić do Twojej strony internetowej. Zobacz, jak wygląda tworzenie domeny krok po kroku.
Hosting dla WordPress
Nieco inaczej wygląda kwestia samego wyboru hostingu dla WordPress. Ten CMS ma swoje wymagania techniczne, które wiążą się m.in. z obsługą najnowszej wersji języka PHP, korzystania z szybkich dysków twardych (SSD lub SSD NVME) oraz nowoczesnego oprogramowania serwerowego (LiteSpeed).
Dlatego też, jeżeli chcesz założyć stronę na WordPressie, która będzie działać szybko i wydajnie, lepiej nie decyduj się na najtańsze rozwiązania. Pamiętaj o tym szczególnie wtedy, gdy interesuje Cię darmowa (lub tania) domena, którą kupujesz razem z hostingiem.
Subdomena .wordpress.com to rozwiązanie dla stron zakładanych w ramach komercyjnej usługi WordPress.com. Z kolei domena dla strony opartej na silniki WP wygląda tak samo, jak dla każdej innej strony internetowej. Podczas wybierania takiej nazwy domeny musisz po prostu zadbać o to, aby zapadała ona w ucho oraz pasowała do treści Twojej witryny.
Pamiętaj, że w przypadku stron opartych na silniku WordPress, domena kupowana jest tak samo, jak w przypadku innych stron, to jednak wymagania techniczne samego serwera sprawiają, że nie warto oszczędzać podczas wyboru hostingu.