KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Konfiguracja DNS domeny – jak ją przeprowadzić?

Konfiguracja DNS – brzmi skomplikowanie, prawda? Jednak w rzeczywistości wprowadzenie takich ustawień wcale nie musi okazać się trudne. Szczególnie, gdy nie dokonujesz zaawansowanych zmian w domenie.

Domeny

Konfiguracja domeny jest niezbędna, aby Twoja strona mogła być widoczna dla innych użytkowników w sieci. Na szczęście podstawowe zmiany w tym zakresie nie wymagają specjalistycznej wiedzy – dlatego można to zrobić szybko i bez większych problemów. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian – trzeba już wykazać się znacznie większym obyciem w tego typu tematach. 

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

DNS – po co go konfigurować?

DNS to nazwa systemu, który odpowiada za kojarzenie domen (wyrażonych słownie) z adresami IP (wyrażonymi jako ciąg znaków). Dzięki niemu możliwe jest wygodne wywoływanie określonej treści w sieci – poprzez wpisanie adresu URL do paska przeglądarki.

Gdy kupujesz domenę u tego samego rejestratora, w którym masz hosting (lub dokonujesz zakupu domeny i hostingu w pakiecie), wówczas w panelu zarządzania domeną domyślnie znajdują się adresy DNS serwerów rejestratora. W konsekwencji, konfiguracja DNS domeny nie musi być przeprowadzona, żeby strona była dostępna w sieci.

Jednak w momencie, w którym chcesz podpiąć domenę pod zewnętrzny serwer – konieczne jest wprowadzenie takich danych do panelu administracyjnego domeny. 

Podstawowa konfiguracja DNS

W różnych sytuacjach może jednak pojawić się konieczność dokonania podstawowej konfiguracji DNS. Tak będzie w sytuacji, gdy np.:

Taka podstawowa konfiguracja może wyglądać różnie w zależności od konkretnego rejestratora. Najczęściej należy zalogować się do panelu administracji domeną, a następnie przejść do sekcji poświęconej DNS.

Gdy znajdziesz adresy DNS – wystarczy je podmienić na adresy, które są dostarczone przez Twojego nowego dostawcę usług hostingowych. Pamiętaj, że taka zmiana nie zadziała od razu – propagacja DNS może potrwać nawet całą dobę. 

Zwróć uwagę, że aby podpięcie domeny przebiegało prawidłowo, dana domena musi być zaparkowana na serwerze przed przystąpieniem do konfiguracji.

Jeżeli masz domenę, ale jeszcze nie chcesz jej nigdzie podpinać, dobrze jest skorzystać z opcji zaparkowania na wewnętrznych serwerach rejestratora. W takim wypadku osoba wpisująca Twoją domenę – zamiast błędu – trafi na informację, że np. strona dopiero powstaje. 

DNS domeny dla zaawansowanych

Logując się do panelu zarządzania domeną możesz dokonać także jej ręcznej konfiguracji. Zanim jednak zaczniesz zmieniać poszczególne rekordy DNS, warto uświadomić sobie, że wymaga to sporego doświadczenia. Jeżeli dokonasz nieprawidłowych zmian – Twoja strona czy poczta elektroniczna e-mail we własnej domenie mogą po prostu przestać działać.

Jeżeli chcesz przenieść domenę na inny serwer – powinny zainteresować Cię przede wszystkim rekordy:

Gdy chcesz dokonać zmian w obrębie poczty elektronicznej, przede wszystkim przyjrzyj się rekordowi MX. Taka konfiguracja może Ci się przydać także wtedy, gdy decydujesz się na usługę Gmail z własną domeną.

Jeżeli natomiast potrzebujesz przeprowadzić weryfikację domeny (co także przyda Ci się podczas konfigurowania usług Google), konieczne będzie dodanie rekordu TXT w panelu administracyjnym domeny.

Konfiguracja DNS domeny może być trudna – jeżeli dokonujesz sporych zmian w panelu administracyjnym. Pamiętaj jednak, że podstawowe zmiany – dotyczące podpięcia domeny na konkretny serwer – tak naprawdę są dość proste. Jedyne utrudnienie, z którym musisz się liczyć, wiąże się z przedłużonym czasem potrzebnym na zaktualizowanie DNS – czyli na tzw. propagację DNS domeny.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »