KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Parking domen – czyli na czym polega parkowanie domeny?

Parkowanie domeny to forma połączenia domeny oraz hostingu. Dzięki niej – domena przekierowuje do konkretnej zawartości w Internecie. A czym jest parking domen? Dowiedz się, jak przebiega parkowanie adresu internetowego.

Domeny

Domena to nazwa, która odsyła do danej zawartości w Internecie. Konfigurując ją możesz określić, na jaki serwer powinna odsyłać nazwa. Możesz ją zaparkować na danym serwerze. Jednak parkowanie wiąże się z jeszcze jednym istotnym pojęciem – parkingiem domen. Czy to to samo? 

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Parkowanie domeny – czyli co?

Parkowanie domeny polega na określeniu do jakiego miejsca w sieci ma ona odwoływać. W formie domyślnej stosowanej przez wielu operatorów domen, parkowanie polega na utrzymywaniu nazwy bezpośrednio na swoich serwerach DNS

Takie parkowanie to dobry pomysł wtedy, gdy Twoja strona jeszcze nie jest gotowa. W takiej sytuacji po wpisaniu Twojej domeny do przeglądarki, odwiedzający otrzyma informację, że np. strona jest w budowie oraz który operator odpowiada za obsługę adresu. Takie parkowanie często odbywa się automatycznie – po opłaceniu adresu u danego rejestratora, jest ona od razu zaparkowana. 

Możesz jednak zmienić miejsce zaparkowania domeny – wpisując adres URL, do którego ma ona odsyłać. W takiej sytuacji wpisując adres Twojej domeny, odwiedzającemu wyświetli się zawartość strony, do której ustawiono przekierowanie. 

Co więcej – adres, na którym parkujesz domenę wcale nie musi należeć do Ciebie. Możesz – dzięki swojej domenie – generować ruch na innych serwisach, blogach czy sklepach. Jest to jedna z form zarabiania na domenach.

Parkowanie domeny a podpięcie 

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że parkowanie domeny polega na jej przypięciu do serwera (pierwszej konfiguracji adresu strony, która ma na celu połączenie nazwy witryny z zawartością umieszczoną na serwerze). Czy tak jest? 

W pewnym sensie parking jest bardzo podobny do podpięcia. Jednak, gdy zaparkujesz domenę na swoim koncie hostingowym, będzie ona odsyłać wyłącznie do katalogu głównego (np. public_html). Jeżeli chcesz, aby domena odnosiła do innego katalogu (co często sprawdza się np. podczas utrzymywania wielu domen na jednym serwerze) konieczne jest podpięcie domeny na serwerze (hostingu).

Parking domen – czyli co?

O ile parkowanie domeny jest w miarę jasne, to jednak parking domen ma dwa znaczenia. Pierwsza – to wspomniana już witryna generowana przez rejestratora domeny, na której znajdują się najbardziej podstawowe informacje (np. strona w budowie). 

Jednak w drugim – bardziej powszechnym rozumieniu – parking domen – to miejsce, które może płacić Ci za każde wejście wygenerowane za pośrednictwem Twojego adresu. Najczęściej są to serwisy o rozmaitym reklamowym charakterze. Po zaparkowaniu domeny w takim miejscu – każda osoba wchodząca na Twój adres będzie automatycznie przekierowywana na taki adres. Od każdego odwiedzającego pozyskanego w ten sposób może być Ci wypłacona ustalona kwota.

Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku charakterystycznych, łatwych do zapamiętania domen – wpisywanych “z palca” czyli bezpośrednio do paska przeglądarki. W takiej sytuacji świetnie sprawdzają się rozmaite domeny generyczne, a także dobre nazwy z rozszerzeniami np. krajowymi lub nTLD.

To także dobry sposób na zmonetyzowanie wysokiej pozycji domeny “z drugiej ręki” – czyli po jej odkupieniu od poprzedniego właściciela. W końcu renoma zostaje z nazwą na dłużej – nawet, gdy dany adres kieruje już do innych treści. 

Jak zaparkować domeny?

Samo parkowanie domeny wygląda bardzo podobnie u wszystkich operatorów. Po zalogowaniu się do panelu, należy wybrać opcję parkowania domen. Następnie należy wybrać, czy domena ma być zaparkowana na serwerach DNS dostawcy (rozwiązanie domyślne) lub też ma być przekierowana na zewnętrzny adres.

Pamiętaj, że opcja parkingu domeny przeważnie ma nadrzędne znaczenie dla wszelkich innych konfiguracji dokonanych przez Ciebie wcześniej. Zatem – gdy włączysz tę opcję po propagacji DNS to właśnie ona będzie tą nadrzędną. 

Oczywiście – aby parkowanie domeny generowało zarobki, niezbędne jest także posiadanie konta na stronie reklamowej (parkingu). Dopiero po uruchomieniu i skonfigurowaniu takiej usługi możesz liczyć na rozpoczęcie zliczania wejść i generowanie zarobków. 

Pamiętaj, że parking domen to nie jedyny sposób na zarabianie na dobrych nazwach. Możesz je także sprzedawać np. na giełdach domen.

Miej też na uwadze, że parking domeny na stronie reklamowej to przeważnie… doskonały sposób na zepsucie jej renomy. Jeżeli nie chcesz potem inwestować czasu i środków na odbudowę pozycji, raczej unikaj takich czysto reklamowych praktyk.

Warto jest pamiętać, że parkowanie domeny to nie to samo co parking domen. Natomiast funkcja parkowania danego adresu jest jedną z podstawowych konfiguracji oferowanych przez rejestratorów domen.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »