KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Gdzie jest domena – czyli jak sprawdzić, gdzie jest zarejestrowana domena?

Rejestracja domeny odbywa się u rejestratora domen – czyli w podmiocie, który odpowiada za jej techniczną i finansową obsługę. Na rynku funkcjonuje wiele tego typu firm – czy jesteś w stanie sprawdzić, u którego z nich zarejestrowany jest dany adres? Sprawdź, gdzie jest domena, która Cię interesuje.

Domeny

Porządek w domenach jest utrzymywany dzięki rejestrowi domen. W poszczególnych krajach funkcjonują krajowe rejestry domen, w których gromadzone są informacje dotyczące rozszerzeń obsługiwanych w danym kraju. Do tego dochodzi rejestr rozszerzeń domen europejskich oraz domen globalnych

Jednak, jeżeli chcesz zarejestrować domenę – nie kontaktujesz się bezpośrednio z rejestrem domen. Żeby to zrobić – musisz skorzystać z usług rejestratora domen.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Rejestrator domen – odpowiada za to, gdzie jest Twoja domena

Domeny wykupuje i utrzymuje się u rejestratorów domen. Tego typu firmy muszą spełniać określone wymagania, aby były w stanie zapewnić obsługę domen. Taki podmiot musi mieć odpowiednie finansowe zabezpieczenie oraz utrzymywać infrastrukturę, która pozwala na bezpieczne przechowywanie danych abonentów domen.

Oczywiście domena – to nie hosting. Nie jest ona utrzymywana na serwerach danego rejestratora. Taki podmiot jest po prostu pośrednikiem pomiędzy Tobą – rejestrującym danym adres – a rejestrem, gdzie utrzymywane są dane o zarejestrowanej domenie

Gdy przestaniesz opłacać domenę, trafi ona do puli wolnych domen – i każdy będzie mógł ją zarejestrować na siebie (korzystając z usług dowolnego rejestratora).

Żeby lepiej zrozumieć, na czym polega rola takiej instytucji, koniecznie dowiedz się więcej na temat tego, kim jest rejestrator domen.

Jak sprawdzić, gdzie jest zarejestrowana domena?

Podobnie jak w przypadku sprawdzania, kto jest właścicielem domeny, aby poznać, jaki operator odpowiada za dany adres, konieczne jest skorzystanie z wyszukiwarki WhoIs. To właśnie stamtąd możesz pobrać najbardziej podstawowe info o domenie.

Wśród otrzymywanych danych – obok informacji o dacie pierwszej rejestracji czy zakończeniu obecnego okresu rozliczeniowego domeny – znajdziesz także informacje o tym, który rejestrator odpowiada obecnie za obsługę techniczną i finansową domeny.

Po co wiedzieć, gdzie jest domena?

Samo sprawdzenie tego, gdzie jest zarejestrowana domena nie powinno przynieść żadnych trudności. Pozostaje jednak pytanie, kiedy taka informacja może okazać się istotna?

Otóż – dobrze jest wiedzieć, gdzie jest domena wtedy, gdy decydujesz się na odkupienie domeny od obecnego właściciela. Jeżeli obecny administrator zdecyduje się dokonać cesji domeny na Ciebie, najczęściej będzie to wymagało od Ciebie posiadania konta klienta u danego rejestratora. Bez tego rejestrator nie będzie w stanie przekazać Ci dostępu do panelu zarządzania domeną.

Jeżeli podczas sprawdzania, gdzie domena jest zarejestrowana, zauważysz, że znajduje się ona w podmiocie, który np. cieszy się złą sławą – nie musisz się niczym przejmować. Pamiętaj o tym, że w takiej sytuacji możesz zdecydować się na transfer domeny – czyli jej przeniesienie do innego rejestratora. 

Obecny rejestrator ma obowiązek wydać Ci kod authinfo – czyli nie może utrudniać Ci transferu do innego operatora. W przeciwnym wypadku masz prawo do złożenia skargi na takiego rejestratora. W przypadku domen o polskim rozszerzeniu – taka skarga powinna być skierowana bezpośrednio do NASK, czyli podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie krajowego rejestru domen. 

Mam nadzieję, że teraz wiesz jak sprawdzić, gdzie jest zarejestrowana domena. Funkcja WhoIs sprawia, że uzyskanie podstawowych informacji o domenie jest naprawdę proste.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »