KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Opcja na domenę – co to i kiedy warto z niej skorzystać?

Interesuje Cię dana nazwa, ale jest ona już zajęta przez innego użytkownika? Na szczęście nie oznacza to, że musisz z niej rezygnować. Jeżeli możesz na nią trochę poczekać – dobrze jest założyć opcję na domenę. Na czym to polega?

Domeny

Gdy chcesz zostać administratorem już zajętej nazwy domeny, najprostszym rozwiązaniem jest odkupienie domeny od obecnego właściciela. Może się jednak okazać, że abonent wcale nie jest zainteresowany sprzedażą – a przynajmniej nie w tym momencie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, jakie Ci pozostaje, jest złożenie opcji na domenę.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Opcja na domenę – czyli pierwszeństwo w zakupie

Założenie opcji na domenę oznacza, że deklarujesz chęć zakupienia danego adresu, gdy obecny administrator nie zdecyduje się na odnowienie domeny. Jeżeli nikt wcześniej nie złożył takiej opcji – zyskasz prawo do pierwokupu adresu.

Gdy złożysz opcję na domenę, taka informacja jest odnotowywana w rejestrze domen. W związku z tym – dzięki wyszukiwarce WhoIs – każdy może znaleźć informacje o tym, że na dany adres została złożona opcja.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że opcja na domenę jest najbardziej skutecznym sposobem na przejęcie domeny. Gdy obecny administrator nie zdecyduje się na odnowienie adresu w okresie kwarantanny, będziesz mieć 14 dni na zarejestrowanie domeny. Jeżeli w tym czasie nie dokonasz płatności – domena trafi do puli nazw wolnych.

Dowiedz się więcej na temat tego, jak wygląda cykl życia domeny.

Jak złożyć opcję na domenę?

Założenie domeny jest bardzo proste – o ile nikt wcześniej nie założył jej na dany adres. W tym celu należy skorzystać z usług wybranego rejestratora domen lub giełdy domen. Pamiętaj, że nie każdy operator udostępnia taką możliwość.

Gdy już znajdziesz właściwego rejestratora lub giełdę, skorzystaj z wyszukiwarki na takiej stronie. Po wpisaniu adresu witryny WWW otrzymasz informację, czy na dany adres można złożyć opcję. Jeżeli tak – po opłaceniu usługi, opcja zostanie wprowadzona do rejestru.

Pamiętaj, że opcja na domenę składana jest na 3 lata. Możesz oczywiście zdecydować się na jej przedłużenie. Jeżeli jednak zapomnisz przedłużyć taką opcję – ktoś może “wepchnąć Ci się” w kolejkę.

Pozostaje kwestia ceny – założenie opcji jest usługą płatną. Pamiętaj jednak, że opłacasz ją niezależnie od jej efektywności – może się okazać, że przez 3 lata nie uda Ci się zarejestrować adresu, a po tym okresie trzeba będzie wykupić opcję na kolejny okres.

Kiedy nie można złożyć opcji?

Założenie opcji na domenę jest możliwe wyłącznie w przypadku adresów o polskim rozszerzeniu. Dla domen zagranicznych czy domen globalnych, taka opcja “rezerwacji” w ogóle nie istnieje.

Opcji na domenę nie złożysz także wtedy, gdy dany adres jest w kwarantannie. Nie możesz skorzystać z takiego rozwiązania także wtedy, gdy wobec danej domeny toczy się spór.

A co w sytuacji, gdy na dany adres została już złożona opcja przez innego użytkownika? Niestety w tej sytuacji nie masz możliwości ustawienia się w kolejce. Możesz natomiast zdecydować się na wykupienie opcji od takiej osoby (jednak, żeby poznać dane podmiotu, który złożył opcję, trzeba skontaktować się bezpośrednio z NASK). W niektórych sytuacjach możesz… przechwycić opcję na domenę. Taka usługa działa bardzo podobnie do przechwytu domen.

Opcja na domenę nie daje Ci gwarancji, że uda Ci się zarejestrować dany adres. To po prostu zapewnienie sobie pierwszego miejsca w kolejce. Jeżeli dotychczasowy abonent dalej będzie opłacał adres – opcja wcale nie musi zostać zrealizowana.

Tak czy inaczej – opcje na domeny to bardzo przydatne rozwiązanie. To dobry sposób na zdobycie naprawdę dobrych adresów. Jeżeli w ten sposób uda Ci się przejąć domeny o dobrym autorytecie, może to być sposób na zarobienie dużych pieniędzy na domenie.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »