Rozszerzenia domen – lista końcówek domen internetowych
Gdy rejestrujesz domenę, wybierasz nie tylko jej główną część – czyli nazwę – ale także jej typ – czyli rozszerzenie znajdujące się po kropce w adresie strony. Możesz rejestrować domeny różnego typu – dlaczego to takie ważne i jakie są tego konsekwencje?
Co to jest domena? W największym skrócie jest to wyrażony słownie adres, umożliwiający uruchomienie danego zasobu umieszczonego w Internecie. Domena składa się przede wszystkim z dwóch elementów – nazwy oraz rozszerzenia.
Rozszerzenia mogą być różnego typu. Od ich wyboru bardzo często zależy to, ile kosztuje domena, ale także to, jak łatwa do zapamiętania jest adres strony internetowej. Do tego dochodzi fakt, że niektóre rozszerzenia są zarezerwowane wyłącznie dla wybranych działalności.
Co to jest rozszerzenie domeny?
Każda domena posiada rozszerzenie. Dzięki niemu dana nazwa jest osadzona w pewnym kontekście. Patrząc na adres strony internetowej możesz np. określić:
- w jakim języku jest to strona (dzięki rozszerzeniom narodowym);
- jakiej działalności dotyczy strona (dzięki rozszerzeniom funkcjonalnym);
- jaki jest obszar działalności firmy, do której należy strona (dzięki rozszerzeniom regionalnym).
W zależności od konkretnego rozszerzenia, dana domena może być zarejestrowana w innym rejestrze. Dla przykładu – rejestr dla domen *.com jest prowadzony przez międzynarodową organizację ICANN, a dla tych z rozszerzeniem *.pl, rejestr prowadzony jest przez NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerowa).
Rejestry prowadzone są także dla rozszerzeń, które są przeznaczone wyłącznie dla wybranych podmiotów. Tak będzie np. w przypadku domen *.gov.pl – które przeznaczone są dla organów administracji publicznej.
Końcówki domen – klasyfikacja
Główna linia podziału domen najczęściej odnosi się do poziomu (rzędu) domeny. Wyróżniamy:
- Top-Level Domains – czyli domeny najwyższego poziomu. W ramach tych domen wyróżnia się np. domeny narodowe, funkcjonalne czy sponsorowane. Lista domen tego typu zawiera między innymi: domeny typu *.com, *.eu, *.pl, *.gov;
- Second-Level Domains – czyli domeny drugiego poziomu. Najczęściej odnoszą się one do rozmaitych rozszerzeń regionalnych. W tym wypadku stosowane rozszerzenia to np. *.waw.pl czy *.beskidy.pl.
Jeżeli chcesz bardziej zagłębić się w temat domen i przyjrzeć się im bliżej, poznaj:
- domeny krajowe / narodowe – czyli rozszerzenia prowadzone przez rejestry poszczególnych państw;
- domeny polskie – czyli typy domen funkcjonujących w Polsce;
- domeny zagraniczne – czyli domeny w krajach zagranicznych;
- domeny regionalne – czyli rozszerzenia wskazujące na lokalny charakter działania;
- domeny funkcjonalne – czyli rozszerzenia sugerujące tematykę firmy;
- domeny globalne – czyli domeny stosowane na całym świecie;
- domeny .EU / domeny europejskie – czyli domeny stosowane w krajach europejskich;
- domeny nTLD / nowe domeny – czyli niekiedy bardzo atrakcyjne nowe rozszerzenia domen.
Domena musi być unikalna – to jeden z wyznaczników jej definicji. Jak widzisz jej unikalność jest zapewniana nie tylko przez samą nazwę – ale także przez jej połączenie z jednym z wielu rozszerzeń.