KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Cykl życia domeny – czyli jak zmieniają się statusy adresu internetowego

Domena ma swój cykl życia. Staje się aktywna dopiero w momencie jej opłacenia. Natomiast, gdy administrator nie zdecyduje się jej przedłużyć – dany adres uwalniany jest do ponownej rejestracji. Zobacz, jak wyglądają te etapy w przypadku domen o różnych rozszerzeniach.

Domeny

Nikt nie ma domeny na zawsze. Tak naprawdę administrator domeny nie jest jego właścicielem – tylko abonentem. Dopóki domena jest opłacona – jest ona aktywna i pełni swoje funkcje. Problem pojawia się w momencie, gdy abonent zapomni o jej opłaceniu w terminie. Zobacz, jak wygląda cykl życia domeny i co z niego wynika, aby zabezpieczyć się na wypadek takiej sytuacji.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Co to jest cykl życia domeny?

Cykl życia domeny to tak naprawdę ustalenie zasad, dotyczących tego, kiedy domena jest aktywna, a kiedy nie. Zauważ, że taka nazwa wymaga przede wszystkim jednego czynnika – administratora, czyli osoby, która jest zainteresowana danym adresem i chce go opłacać

Cykl życia domeny zależy od rejestru, w którym jest ona prowadzona. Inne zasady ustala dla swoich adresów ICANN, inne NASK a jeszcze inne – pozostałe rejestry domen narodowych. 

Pamiętaj jednak o tym, że – niezależnie od rejestru – każda domena jest nieaktywna do momentu jej opłacenia. Nie ma możliwości rezerwacji adresu domeny dla danego użytkownika. 

Cykl życia domeny .pl

W przypadku domen polskich cykl życia opiera się na czterech etapach. 

  1. Domena dostępna do rejestracji – taka domena może być albo nigdy wcześniej niezarejestrowana, albo przeszła już cały cykl życia i powróciła do pierwszego kroku. Żeby mieć pewność, że nikt wcześniej nie korzystał z Twojej domeny – warto sprawdzić historię domeny.
  2. Domena zarejestrowana – w momencie opłacenia domeny u rejestratora, staje się ona aktywna. Najczęściej opłaca się ją na 365 dni, choć można zdecydować się wykupić domenę na kilka lat do przodu.
  3. Domena wygasająca (w kwarantannie) – gdy tylko zakończy się okres rozliczeniowy, a domena nie zostanie opłacona, przechodzi ona w stan wygaszania. Jest ona już nieaktywna – czyli nie wyświetla strony, do której była przypisana. Przez 30 dni masz jeszcze prawo do odnowienia domeny, jeśli tego nie zrobisz – trafi ona do puli nazw wolnych. 
  4. Domena z powrotem w puli nazw wolnych (uwolniona) – gdy minie okres kwarantanny i domena trafi do nazw wolnych, każdy użytkownik ma możliwość rejestracji domeny. Kto pierwszy – ten lepszy. To właśnie na ten moment czekają osoby, które złożyły opcję na domenę lub wykupiły usługę przechwycenia domeny.

Domeny globalne i ich cykl życia

W przypadku domen globalnych, ich cykl życia prezentuje się następująco:

  1. Domena w puli nazw wolnych – tutaj sprawa wygląda analogicznie do domen krajowych. Taki adres jest nieaktywny i czeka, aż ktoś zarejestruje go u rejestratora.
  2. Domena aktywna – Active – to etap, w którym dany adres jest opłacony przez administratora. Okres rozliczeniowy wynosi 1 rok, jednak możesz opłacić nazwę nawet na 10 lat do przodu.
  3. Domena prolongowana – Grace Period – to etap, który zaczyna się dzień po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Domena od razu przestaje być aktywna, czyli nie pełni swojej głównej funkcji. Etap trwa od 0 do 45 dni i przez ten czas możesz zdecydować się na jej odnowienie po standardowej cenie.
  4. Domena prolongowana z dodatkową opłatą – Redemption Grace Period – okres ten trwa 30 dni i przez ten czas możesz ją odnowić, ale będzie się to wiązać z dodatkową opłatą. 
  5. Domena oczekująca na usunięcie – Pending Delete – to okres buforowy, trwający 5 dni. Ma on miejsce wtedy, gdy domena nie zostanie przez Ciebie odnowiona przez dwa okres prolongowania. W tym momencie nikt – ani dotychczasowy administrator, ani inni użytkownicy – nie ma możliwości opłacenia danego adresu.
  6. Domena w puli nazw wolnych – po upływie powyższych etapów, adres trafia do puli nazw wolnych.

Według takich samych zasad funkcjonują także domeny nTLD.

Co z domenami europejskimi?

W przypadku nazw domen .eu, cykl życia domeny jest bardzo podobny do polskich rozszerzeń. Otóż prezentuje się to następująco:

  1. Domena jest w puli nazw wolnych 
  2. Domena aktywna – do jej aktywowania potrzebne jest jej opłacenie u rejestratora.
  3. Domena w kwarantannie – etap ten trwa 40 dni. Przez ten czas domena jest nieaktywna, ale masz możliwość jej odnowienia.
  4. Domena w puli nazw wolnych – jeżeli w etapie kwarantanny nie zdecydujesz się na odnowienie adresu – dowolny użytkownik będzie mógł ją zarejestrować.

O czym warto pamiętać?

Powyższe informacje nie wyczerpują tego, jak może kształtować się cykl życia domen w poszczególnych krajach. Rejestry narodowe mogą inaczej ustalać długości poszczególnych okresów oraz wymagania dla administratorów.

Przykładowo:

W związku z tym, jeżeli posiadasz domenę zagraniczną, dobrze jest dokładnie sprawdzić, z jakimi terminami trzeba się liczyć. Najlepiej jednak po prostu przedłużać domenę w terminie – wtedy masz pewność, że nikt nie zagrozi Twojemu adresowi.

Jak widzisz – cykl życia domeny może wyglądać inaczej w zależności od rozszerzenia każdego adresu. Pamiętaj jednak, że dana nazwa przestaje być aktywna już na następny dzień po zakończeniu okresu rozliczeniowego – o ile jej nie opłacisz. 

To, że istnieją różne formy okresu buforowego czy kwarantanny sprawia tylko, że dalej masz pierwszeństwo do opłacenia domeny – ale dopóki tego nie zrobisz, Twoja strona nie będzie widoczna w sieci. Dlatego też tak ważne jest, aby przestrzegać terminów. Zobacz, jak sprawdzić, kiedy kończy się Twój okres rozliczeniowy domeny.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »