KupnoDomen.pl Kompendium wiedzy o domenach internetowych.

Jak stworzyć domenę? Tworzenie domeny krok po kroku

Domena to – obok hostingu – podstawa funkcjonowania każdej strony internetowej w sieci. Dzięki odpowiedniej nazwie, daną witrynę można łatwo wywołać – wystarczy wpisać odpowiedni adres do przeglądarki. Jednak jak założyć domenę?

Domeny

Dzięki domenie, odwiedzający nie musi wpisywać adresu IP serwera do przeglądarki, żeby móc wejść na Twoją witrynę. Odpowiednia nazwa może – w dłuższej perspektywie – sprawić, że na stronie będzie pojawiać się więcej użytkowników oraz będzie ona zyskiwać wyższe pozycje w indeksach wyszukiwania. Jednak – żeby to wszystko było możliwe – trzeba wiedzieć, jak założyć własną domenę.

Wyszukiwarka domen .dotisto
Wyszukiwarka domen internetowych

Znajdź wolną domenę wśród 1200+ rozszerzeń:

Domena – podstawowe informacje

Domena pełni funkcję adresu strony internetowej. Tłumaczy ona adres IP wyrażony w formie ciągu liczb – na przystępną dla użytkownika nazwę, zakończoną odpowiednim rozszerzeniem (np. .pl czy .com). Więcej na ten temat dowiesz się z wpisu Co to jest domena internetowa?

Jak stworzyć domenę? Żeby móc korzystać z danej nazwy – musisz ją zarejestrować i opłacić u rejestratora domen. Taka instytucja stanowi funkcję pośrednika pomiędzy Tobą (przyszłym administratorem domeny), a rejestrem domen, w którym gromadzone są wszystkie informacje dotyczące domen internetowych. 

Tworzenie domeny – poradnik

Jak założyć własną domenę? To wcale nie takie trudne. Zobacz poradnik krok po kroku.

Krok 1 – wybór nazwy i rozszerzenia

Pierwszym krokiem podczas tworzenia domeny, jest oczywiście wybór odpowiedniej nazwy. Jaki adres będzie dobry dla Twojej strony internetowej? Dobrze, aby nawiązywał do nazwy projektu lub tematyki strony, a przy tym był łatwy do zapamiętania. 

Jeżeli masz problem ze znalezieniem domeny – możesz zdecydować się np. na skorzystanie z generatora domen.

Gdy już wiesz, jaka nazwa Cię interesuje, pozostaje kwestia doboru typu domeny. Może to być np. rozszerzenie krajowe (np. .pl), domeny lokalne (np. .czest.pl) lub domeny europejskie (.eu). Zapoznaj się z listą rozszerzeń domen i znajdź rozwiązanie dla siebie.

Krok 2 – wybór rejestratora

Domenę tworzy się u rejestratora – czyli w podmiocie, który odpowiada za techniczną i finansową obsługę danego adresu. Nie masz możliwości zarejestrowania domeny bezpośrednio w krajowym rejestrze domen – konieczne jest skorzystania z usług podmiotu pośredniczącego.

Jednak – wybór odpowiedniego rejestratora jest bardzo ważnym krokiem. Koszty rejestracji i utrzymania domeny mogą być inne w zależności od podmiotu. Dlatego podczas wyboru rejestratora pamiętaj o tym, aby dokładnie przeanalizować takie kwestie finansowe.

Pamiętaj oczywiście, że jeżeli obsługa (lub warunki oferty) przestaną być dla Ciebie atrakcyjne, zawsze możesz zdecydować się na transfer domeny do innego operatora.

Krok 3 – opłacenie domeny

Pamiętaj o tym, że nie ma możliwości zarezerwowania domeny. Staniesz się jej właścicielem dopiero w momencie jej opłacenia. Dlatego też podczas zakupu domen najczęściej korzysta się z szybkich płatności elektronicznych – w ten sposób minimalizuje się ryzyko, że ktoś Cię ubiegnie w płatności, uniemożliwiając Ci zarejestrowanie danego adresu.

Gdy opłacisz domenę, zostanie ona zarejestrowana i będziesz administratorem domeny – tak długo, jak ją opłacasz. Oczywiście pamiętaj o tym, żeby przestrzegać terminów odnowienia domeny.

Krok 4 – uruchomienie strony

Po opłaceniu domeny możesz nią rozporządzać. W praktyce oznacza to, że możesz pod dany adres podpiąć określoną zawartość internetową. W tym celu konieczne jest połączenie domeny z serwerem, na którym znajduje się Twoja witryna. Możesz to zrobić poprzez zaparkowanie domeny lub podpięcie domeny do serwera.

Gdy wykonasz ten krok – strona będzie publicznie dostępna i użytkownik będzie w stanie ją wywołać poprzez wpisanie adresu do paska w przeglądarce.

Jak założyć własną domenę za darmo?

Widzisz, że tworzenie domeny wcale nie jest takie trudne. Jak łatwo zauważyć – aby domena mogła funkcjonować, kluczowa jest kwestia jej opłacenia. Gdy domena przestaje być przez Ciebie opłacana – tracisz do niej prawa, a domena zaczyna wygasać.

Być może zastanawia Cię, jak założyć własną domenę za darmo? No cóż – wprawdzie możesz spotkać się z tego typu ofertami, jednak warto mieć świadomość, co do ograniczeń, z którymi wiążą się tego typu rozwiązania. 

Przede wszystkim:

Dowiedz się więcej na ten temat z wpisu: Darmowe domeny – czy możliwa jest rejestracja domeny za darmo?

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak stworzyć domenę. Jak widzisz – nie jest to skomplikowana czynność. Wystarczy, że przejdziesz przez kroki wskazane w powyższym poradniku i staniesz się administratorem danego adresu internetowego.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę taniego rejestratora domen. Sprawdź »